Zwykle wygląda to następująco: kupujecie duży kawałek schabu, piersi z kurczaka czy innego rodzaju mięsa, porcjujecie go na mniejsze kawałki.

Potem wystarczy zapakować mięso do woreczków, szczelnie zawiązać, a następnie włożyć do szuflady w zamrażarce.

Czy nieodpowiednie rozmrożenie mięsa czymś grozi?

Co potem? Jak rozmrozić mięso w prawidłowy sposób? W tym zakresie występują już poważne rozbieżności.

Wszelkie wątpliwości dotyczą oczywiście strachu przed rozwinięciem się niechcianych bakterii na powierzchni rozmrażanego mięsa.

Zobacz także:

Panuje wiele różnych zdań dotyczących, tego jak powinno się więc je rozmrażać. Poniżej przedstawimy wam listę sprawdzonych rozwiązań.

W jaki sposób można rozmrozić mięso?

  • Rozmrażanie mięsa w lodówce.
    To najdłuższa z metod, ale jeśli zawczasu zaplanujecie sobie gotowanie obiadu, dobrze jest pozwolić mrożonce rozmrozić się stopniowo w niskiej temperaturze, jaka panuje w lodówce.
    W zależności od stopnia zamrożenia, powinno wystarczyć od kilkunastu do ok. 10 godzin w lodówce, by móc rozpocząć przyrządzać potrawę.
  • Rozmrażanie mięsa w temperaturze pokojowej.
    Ta metoda rzeczywiście grozi namnożeniem się bakterii na mięsie, ale jeżeli będziecie kontrolowali stan rozmrażania i nie dopuścicie do niepotrzebnego spoczywania rozmrożonego mięsa na zewnątrz, nie powinno stać się nic złego.
  • Rozmrażanie mięsa w wodzie.
    Wystarczy zanurzyć kawałek mięsa do miski z zimną, chłodną wodą lub wodą w temperaturze pokojowej.
    Taki sposób pozwoli wam na uniknięcie zagrożenia związanego z bakteriami, tak jak to było w przypadku zwykłego rozmrażania bez wody.
  • Rozmrażanie mięsa już w trakcie przygotowywania potrawy.
    Na pierwszy rzut oka nie brzmi to jak rozsądny sposób, ale jeżeli wasze mięso było rozdrobnione na mniejsze kawałki jeszcze przed zamrożeniem, możliwe jest rozmrożenie go już na patelni.
    Sęk w tym, że utrudni to np. przygotowanie marynaty, doprawienie potrawy, a przede wszystkim mocno wydłuży czas obróbki termicznej.
  • Rozmrażanie w mikrofalówce.
    Ta metoda wymaga sporej dozy ostrożności. Ustawcie moc waszej kuchenki mikrofalowej na najniższy możliwy stopień – większość mikrofalówek ma ustalony program „rozmrażanie”.
    Jeśli się zagapicie lub ustawicie nie tę moc, co trzeba, możecie łatwo uszkodzić struktury białkowe mięsa i nieodwracalnie zepsuć jego smak.

Co z rozmrażaniem mięsa w ciepłej wodzie? Ta metoda definitywnie nie wchodzi w rachubę. Ten sposób to prosta droga do namnożenia na powierzchni mięsa bakterii.

Pamiętajcie także o tym, by nie raz rozmrożonego mięsa nie zamrażać ponownie. Dotyczy to wszystkich rodzajów mięsa.