Zalewanie gorącej patelni zimną wodą od razu po smażeniu na niej potraw to prosta droga do jej zniszczenia. Z myciem i odmakaniem lepiej poczekać do wystygnięcia waszego naczynia. Tak będzie lepiej i dla patelni, i dla waszego portfela.

Dlaczego nie można zalewać gorącej patelni zimną wodą?

Dzisiejsze patelnie teflonowe różnią się od swoich żeliwnych poprzedniczek. Nowoczesne patelnie nie wymagają już specjalnego natłuszczania, by przedłużyć ich żywotność. Jeśli będziecie odpowiednio o nie dbali, nawet bez tego długo będą wam służyły.

Bez wątpienia jednak żadnej patelni nie zrobi dobrze nagła i gwałtowna zmiana temperatur z wysokiej podczas smażenia do zimnej z kranu.  Zalanie zimną wodą gorącej patelni to kardynalny błąd!

Czym grozi zalewanie gorącej patelni zimną wodą?

Nie od dzisiaj wiadomo, że cienka warstwa teflonu źle znosi szorowanie po jej powierzchni sztućcami. Podobnie jest w przypadku mycia patelni teflonowych w zmywarkach. Niestety, równie złe skutki przynosi traktowanie jej właśnie zimną, bieżącą wodą z kranu tuż po smażeniu.

Zobacz także:

Zamiast tego, pozwólcie patelni nieco wystygnąć. W przeciwnym razie powierzchnia patelni może się odkształcić na skutek zmiany temperatury. Inną konsekwencją takiego postępowania będzie stopniowe ścieranie się powłoki teflonowej z naczynia.

Jak powinno się myć patelnie?

Mycie patelni teflonowej różni się nieco od tego, jak powinno postępować z patelniami emaliowanymi, stalowymi czy żeliwnymi. Poniżej przedstawimy kilka uniwersalnych rad, które warto wcielić w życie podczas mycia każdego typu patelni:

  • Myjcie patelnie ciepłą wodą
  • Nie używajcie do mycia patelni szorstkich, twardych gąbek i tzw. druciaków
  • Nie stawiajcie na patelni garnków
  • Po umyciu wysuszcie patelnię za pomocą suchej, miękkiej ściereczki.

O tym, dlaczego placki ziemniaczane najlepiej jest smażyć na patelni teflonowej, przeczytacie w jednym  z naszych poprzednich artykułów.