Większość Polaków nie wyobraża sobie swojej diety bez makaronu. Przyrządzany na bazie mąki, wody i jajek produkt stanowi bowiem podstawę wielu inspirowanych Włochami dań - spaghetti, lasagne, zapiekanki czy sałatki makaronowej. Popularne jest również dodawanie go do różnego rodzaju zup, między innymi rosołu, pomidorowej czy grzybowej.

Cenne wartości odżywcze makaronu

Statystyczny Polak zjada ok. 5 kilogramów makaronu rocznie. Badania przeprowadzone z okazji Światowego Dnia Makaronu dowodzą, że Polacy bardzo często wykorzystują ten produkt w swojej kuchni. 
Aż 93 proc. respondentów przyznało, że jada go co najmniej raz na 2 tygodnie, z kolei ponad połowa badanych (55 proc.) stwierdziła, że spożywa makaron przynajmniej raz w tygodniu lub częściej. To doprawdy imponujący wynik.

Nie ma się czemu dziwić. W końcu dania zakładające wykorzystanie makaronu są nie tylko tanie, łatwe, szybkie i pyszne, ale również zdrowe. Bowiem, w jego składzie można znaleźć między innymi cenne węglowodany, białko, tłuszcze, błonnik i minerały, a także witaminy z grupy B, kwas foliowy, żelazo oraz magnez. Jego częste spożywanie z pewnością wam nie szkodzi.

Jak ugotować makaron?

Choć wydawać by się mogło, że gotowanie makaronu jest dziecinnie proste, w rzeczywistości nawet doświadczeni kucharze miewają z nim problem. Bywa, że po wyjęciu z wody jest za twardy albo wręcz przeciwnie – rozgotowany. Zdarza się również, że kluski zamieniają się w jedną, wielką, sklejoną bryłę, której za nic nie sposób rozdzielić. 

Zobacz także:

Okazuje się, że wszystko zależy od tego, jak postępujecie z makaronem. Przede wszystkim powinniście go przyrządzać zgodnie z instrukcją, choć i te bywają zawodne. Aby się nie sklejał, pamiętajcie, by gotować go w odpowiedniej ilości wody – na każde 100 gramów makaronu przypada 1 litr. Woda powinna być posolona, można do niej również dodać troszkę oleju lub oliwy z oliwek. Pilnujcie również czasu, co kilka minut wyjmijcie jednego kluska i sprawdźcie, czy już jest dobry.

Czy makaron po ugotowaniu przelewać zimną wodą?

Po odcedzeniu makaronu przelejcie go zimną wodą, ale tylko wtedy, gdy zamierzacie go połączyć z zupą. Jeśli planujecie przygotować na przykład spaghetti, pod żadnym pozorem nie umieszczajcie go pod kranem. W innym przypadku straci lepkość i nie będzie w stanie połączyć się z sosem. Finalnie będziecie mieli wrażenie, że jecie osobno makaron i osobno mięso z pomidorami.

Źródło: youtube.pl