Każda szanująca się pani domu z dużym doświadczeniem  zna składniki potrzebne do ukiszenia ogórków kiszonych na wyrywki. Mało tego. Można zaryzykować stwierdzenie, że taka gospodyni będzie w stanie wyrecytować je z pamięci nawet obudzona o 3 w nocy z głębokiego snu.

Co jest potrzebne do kiszenia ogórków?

Dla porządku i dla mniej wprawionych osób przypomnijmy więc. Do kiszenia ogórków potrzebne są następujące dodatki:

  • Korzeń chrzanu
  • Koper
  • Czosnek
  • Sól (bez obaw, wbrew panującemu mitowi nie musi być to wyłącznie sól kamienna – ogórki wyjdą równie dobrze na soli warzonej jodowanej, co zostało udowodnione naukowo)
  • Woda

Niektórzy do ogórków dodają także zapewniające walory smakowe liście laurowe i ziele angielskie. Zostawmy jednak te przyprawy. Co z dodawaniem do kiszonych ogórków liści wiśni, porzeczki, a nawet dębu?

Po co dodaje się do ogórków kiszonych liście wiśni, dębu i porzeczki?

Być może dla niektórych mniej obeznanych z tematem kiszenia ogórków, tego rodzaju dodatki mogą wydać się dość niecodziennie. Mało tego. Niektóre osoby, od lat kiszące ogórki w swoich domach dodają te liście bezrefleksyjnie, zgodnie z tradycją, nie zastanawiając się nawet, po co to właściwie robią…

Zobacz także:

Niezależnie od pobudek kierujących paniami domu, dodawanie liści tych drzew i krzewów do kiszenia jest jak najbardziej uzasadnione. Metoda kiszenia wypracowana przez całe stulecia przez naszych dziadów i prababki ma na celu sprawienie, by ogórki po kiszeniu były odpowiednio twarde i chrupiące.

Nikt przecież nie lubi chyba miękkich, rozpadających się w rękach ogórków kiszonych. Oprócz chrzanu, także liście porzeczki, wiśni czy dębu sprawiają, że kiszone ogórki nie miękną zanadto podczas procesu fermentacji mlekowej.

Czy ogórki kiszone wyjdą bez dodania liści porzeczki, dębu i wiśni?

Wszystkie te rodzaje liści zawierają garbniki. Te związki będące taninami mogą przyczynić się do utrzymania oczekiwanej twardości ogórków nawet po długim kiszeniu. Jednak słowo klucz stanowi wyraz „mogą”. Dlaczego?

Ogórki kiszone mogą wyjść równie dobrze i bez dodania tych nietypowych wkładek w postaci liści z sadu czy lasu. Dużą rolę w kiszeniu ogórków pełni gatunek i jakość samego warzywa, a także to, w jakich warunkach cały proces się odbywa – w dużej mierze chodzi o szczelność słoiczków i innych naczyń do kiszenia.