Najlepsze ogórki kiszone to oczywiście te, które po wyjęciu ze słoika są twarde i cudownie chrupiące. Wiecie, jak je zrobić? Poznajcie genialny sposób na przygotowanie chrupiących ogórków kiszonych!

Jak zrobić chrupiące ogórki kiszone?

Sekret idealnie chrupiących i twardych ogórków kiszonych tkwi nie w sposobie przygotowania, a odpowiednich składnikach! Do ogórków można dodać liście porzeczki albo dębu, ale tylko liście wiśni sprawią, że ogórki kiszone wyjdą chrupiące i nie będą miękkie po wyjęciu ze słoika. Pamiętajcie oczywiście o tym, by użyć własnych liści i nie obrywać drzew sąsiadów.

Jakie ogórki są najlepsze do kiszenia?

Czy wybór ogórków do kiszenia ma znaczenie? Oczywiście! Poleca się kilka odmian ogórków. Najpopularniejsza odmiana to borus – ogórki są ciemnozielone, z widocznymi smugami, a po ukiszeniu będą twarde i nie utworzą się w nich puste przestrzenie. To najlepsza odmiana do kiszenia, choć świetnie nadadzą się także do zrobienia ogórków małosolnych. Ogórki andrus polecane są natomiast przede wszystkim do kiszenia, a także do konserwowania.

Przepis na ogórki kiszone

Do przygotowania idealnych ogórków kiszonych potrzebne wam będą składniki z poniższej listy:

Zobacz także:

Składniki:

  • Ogórki gruntowe
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 gałązka kopru
  • Korzeń chrzanu
  • 3 liście wiśni
  • Sól
  • Woda

Podane powyżej składniki wystarczą do zrobienia jednego słoika ogórków.

Przygotowanie:

  1. Opłuczcie koper i wyłóżcie nim dno słoika. Dodajcie pół ząbku czosnku i 2 liście wiśni.
  2. Włóżcie ogórki do środka, układając je ciasno jeden obok drugiego. Ważne, by wszystkie były podobnej wielkości, dzięki czemu równo się ukiszą. Między ogórki wciśnijcie korzeń chrzanu, a z wierzchu połóżcie pół ząbka czosnku oraz liść wiśni.
  3. Zalejcie ogórki gorącą wodą z solą, w proporcji 1,5 łyżki soli na 1 litr wody. Zakręćcie i przykryjcie szmatką albo kocem na około 12 godzin. Później odstawcie słoiki z ogórkami w ciemne i chłodne miejsce.