Dziś do zupy najczęściej gotujemy gotowy makaron z paczki albo ryż lub ewentualnie kaszę. Dawniej nie było to takie proste, ponieważ makaronu nie dało się kupić w każdym sklepie. Trzeba było go przygotować w domu samodzielnie, a taki makaron własnej roboty wymagał sporo pracy. Zamiast niego do zupy dodawało się więc ziemniaki albo przygotowywało delikatne i szybkie kluseczki. 

Kluski lane czy kładzione?

Niektórzy do dziś nie wyobrażają sobie takich zup jak barszcz czy rosół bez klusek. Pozostaje kwestia tego, jakie to są kluski - lane czy kładzione? Różnica jest bowiem dość istotna. Kluski lane z wyglądu przypominają nieco makaron, ponieważ, zgodnie z nazwą, ciasto jest bardzo rzadkie i wlewa się je cienkim strumieniem do wrzącej zupy, tworząc w ten sposób niteczki z klusek, przypominające makaron.

Z kolei ciasto na kluski kładzione jest o wiele bardziej gęste. Nabiera się je łyżką, a następnie dosłownie wkłada pojedynczo do garnka z gotującą się zupą. Takie kluski można też przygotować osobno, a później podsmażyć i podać ze skwarkami na drugie danie.

Wróćmy jednak do klusek lanych. Niektórzy do ciasta dodają troszkę mleka lub wody, jednak my zachęcamy was do skorzystania ze starego przepisu. Próżno tam szukać wymienionych dodatków, a mimo to kluseczki są delikatne i pyszne. 

Zobacz także:

Przepis na kluski lane jak dawniej

Składniki:

  • 3 jajka (lub 2 duże)
  • 5 kopiastych łyżeczek mąki
  • szczypta soli 

Przygotowanie:

  1. Do miski wbijcie jajka i dodajcie mąkę oraz szczyptę soli.
  2. Wszystkie składniki mieszajcie energicznie, aż się połączą, a ciasto będzie jednolite, bez grudek. 
  3. Czas na sprawdzenie konsystencji. Jeśli ciasto jest zbyt lejące, dodajcie nieco więcej mąki. Jeżeli wyszło wam za gęste, warto dodać jeszcze jedno jajko. 
  4. Teraz do wrzącej zupy wlejcie kluski, nabierając je na łyżkę i wlewając cienkim strumieniem do garnka. 
  5. Gotujcie je w zupie przez 2-3 minuty i gotowe. Smacznego! Kluski doskonale pasują do każdej zupy - rosołu, pomidorowej, jarzynowej czy barszczu.