Zacznijmy od początku, czyli od tego jak produkowany jest ocet. Otóż powstaje on w drodze fermentacji cukrów obecnych w różnych produktach. Czym ocet różni się więc od wina? W kolejnym etapie produkcji octu, sfermentowany alkohol jest przekształcany za pomocą bakterii kwasu octowego w kwas octowy, czyli po prostu ocet.

Oprócz kwasu octowego, ocet jabłkowy zawiera także inne wartościowe kwasy organiczne – kwas jabłkowy, winowy i cytrynowe. W occie znajdują się także liczne związki fenolowe, czyli naturalne przeciwutleniacze niszczące wolne rodniki.

Prozdrowotność octu w dużej mierze zależy od surowca, z którego został on wyprodukowany. I tak – ocet jabłkowy zawiera liczne cenne kwasy organiczne i polifenole.

Jakie skutki przyniesie włączenie octu do diety?

W internecie na temat octu ludzie zdążyli powiedzieć już niemal wszystko. Niestety część rzekomych zalet picia roztworu octu z wodą to tylko plotki i mity nieoparte na faktach. Niemniej jednak, ocet niesie za sobą cały szereg prozdrowotnych właściwości. To m.in.:

Zobacz także:

  • Ocet obniża poziom cukru we krwi – ma działanie hipoglikemiczne
  • Może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej dzięki swojemu wpływowi na profil lipidowy krwi
  • Ocet jabłkowy wspiera osoby odchudzające się poprzez hamowanie łaknienia
  • Wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwgrzybiczne
  • Może łagodzić zaparcia i wspomagać perystaltykę jelit
  • Może wpływać korzystnie na pracę wątroby

Jak bezpiecznie stosować kurację z wykorzystaniem octu jabłkowego?

Włączając do swojej diety rozcieńczony z wodą ocet należy jednak pamiętać, że może on także przynieść negatywne skutki uboczne. Takie jak choćby uszkodzenie szkliwa zębów i tkanek wyściełających jamę ustną i gardło. Z tego względu należy stosować ocet jabłkowy w odpowiednich proporcjach – w przeciwnym wypadku można łatwo naruszyć równowagę kwasowo-zasadową organizmu.

Jak stosować ocet jabłkowy dla uzyskania pozytywnych skutków zdrowotnych bez ryzyka? Właściwą proporcją będzie 1-2 łyżki octu na 1 szklankę wody. Dzienna porcja octu jabłkowego nie powinna przekraczać 2-3 łyżek. „Koktajl octowy” warto pić wraz z posiłkami, a po jego wypiciu płukać usta czystą wodą.

Opcją dla odważnych będzie popijanie octu nierozcieńczonego octu - można w ten sposób przyjąć maksimum 1 łyżeczkę, po czym nie obędzie się jednak zwykle bez popicia. Kwaśność octu da szybko o sobie znać nawet największym twardzielom!

Źródło: dr Bartosz Kulczyński