Pakujecie kanapki w folię aluminiową? To może wpłynąć na stan waszego układu nerwowego
Adobe Stock
Newsy

Pakujecie kanapki w folię aluminiową? To może wpłynąć na stan waszego układu nerwowego

Sposobów na zapakowanie śniadania do pracy czy szkoły jest sporo. Papier śniadaniowy, serwetki, torebki, śniadaniówki… I choćby wydawało się, że kanapki będą dłużej świeże, lepiej nie używajcie do tego folii aluminiowej.

Drugie śniadanie poza domem, w ciągu dnia pełnego wciąż nowych zadań, to posiłek, który pozwala chwilę odpocząć i dostarczyć organizmowi nowej porcji energii. Nie należy z niego rezygnować, tłumacząc to brakiem czasu czy dietą. Dietetycy zwracają uwagę, że właśnie będąc na diecie, warto jeść częściej, a nie ograniczać się do 3 posiłków dziennie. Jedząc 5 razy dziennie, zwykle jemy mniejsze porcje na raz i ułatwiamy naszemu organizmowi ich strawienie.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dlaczego kanapki lepiej zawijać w papier, a nie w folię aluminiową?

Szykując kanapki do zjedzenia poza domem mamy na uwadze to, żeby się nie rozpadły, nie rozmiękły i nie zeschły. Chcemy wyjąć je ze śniadaniówki świeże, pomimo, że były zrobione kilka godzin wcześniej. Szukamy więc takich opakowań, które pozwolą zachować świeżość i tak trafiamy na folię aluminiową.

Jej nazwa pochodzi od słowa aluminium, inaczej glin, i wzięła się stąd, że w jej składzie jest właśnie ten pierwiastek. Glin jest pierwiastkiem chemicznym, który bardzo długo był uważany za neutralny dla zdrowia człowieka. Ostatecznie jednak stwierdzono, że to substancja, która może przenikać do ludzkiego organizmu i działać na niego szkodliwie. Wpływa negatywnie na nerki, układ moczowy, a gdy w ciele człowieka zgromadzi się go dużo, zaczyna mieć negatywny wpływ na niemal wszystkie komórki organizmu. Upośledza narządy, wpływa degenerująco na układ nerwowy. Do organizmu człowieka z folii aluminiowej może się przedostać się za pośrednictwem żywności. Drobinki glinu najpierw przenikają do pożywienia, a z niego do naszego organizmu. Dzieje się tak zarówno w przypadku potraw zimnych, jak kanapki i gorących, jak pomidory czy ziemniaki zapiekane w folii. 

Zobacz także
Folia aluminiowa

Czy folia aluminiowa na pewno jest bezpieczna dla zdrowia? Przeczytajcie, zanim będzie za późno

Mięsna pasta na kanapkę

Doskonały produkt na kanapki. Domowa metka z cebulką. Już po 1 kęsie będziecie w niebie

Jak prawidłowo i bezpiecznie używać folii aluminiowej?

Jednak folii aluminiowej nie należy się nadmiernie obawiać. Jest z nią jak ze wszystkim innym produktami: używana w rozsądnych ilościach, nie jest szkodliwa. Posiada natomiast bardzo cenione cechy pozwalające na trwałe przechowywanie żywności.

Jedzenie zapakowane w folię aluminiową dłużej zachowuje świeżość, chleb i bułki wolniej czerstwieją. Używając jej do gorącej żywności, udaje się dłużej utrzymać potrawę w formie ciepłej. Stosując do mrożonej czy chłodzonej żywności, dłużej utrzymamy ją w chłodzie i opóźnimy zepsucie się.

Folia aluminiowa na dwie strony: błyszczącą i matową. Sprawdźcie do czego służy każda ze stron:

  • Strona błyszcząca lepiej zatrzymuje ciepło, nie przepuszcza go, tylko odbija. Jeśli używacie folii do ciepłych potraw i zależy wam żeby długo zachowały temperaturę, owińcie żywność błyszczącą stroną od środka, a matową od zewnątrz. Tą stroną pakujcie także potrawy do pieczenia, gdy chcecie aby pozostały soczyste w środku.
  • Strona matowa z kolei przepuszcza ciepło. Tę stronę stosujcie od środka, gdy chcecie aby potrawy dłużej pozostały świeże. Dzięki temu błyszcząca warstwa będąca od zewnątrz zatrzyma ciepło płynące z zewnątrz.

Pamiętajcie! Folii aluminiowej kategorycznie nie wolno używać w kuchenkach mikrofalowych.

Źródło: kobieta.wp.pl

folia aluminiowa
Adobe Stock
Newsy
 Zauważyliście, że folia aluminiowa ma 2 strony? Każda ma inne zastosowanie
Z kuchenną folią aluminiową jest podobnie jak z materiałem, którym ratownicy medyczni okrywają rannych podczas wypadków – jej dwie strony służą do dwóch różnych celów.

Pierwszą cienką folię aluminiową na rynek wprowadzono już ponad sto lat temu. To wydarzenie zawdzięczamy niejakiemu Richardowi S. Reynoldsowi. To właśnie dzięki temu Amerykaninowi możemy zajadać się wspaniałymi ziemniakami z ogniska... Folii aluminiowej używamy zwykle bez zbędnego zastanawiania się i namysłu.  Zakupione w sklepie „sreberko” służy nam do pakowania kanapek, wędlin i innych składników. „Dwie strony medalu” Czasami wykorzystujemy folię także do pieczenia ryb, ziemniaków czy innych pieczeni w domu. Zastanawialiście się kiedyś, jak łatwo wtedy o pomyłkę? Standardowo folia aluminiowa ma dwie strony – jedną błyszczącą, o metalicznym połysku, a drugą matową. W jakim wypadku użyjemy, a kiedy drugiej? Już spieszymy z odpowiedzią. Jeżeli chcemy, by folia aluminiowa spełniała należycie swoje zadanie podczas pieczenia, owińmy produkty matową stroną na zewnątrz. Wtedy będziemy mieli pewność, że potrawa upiecze się równomiernie. Błyszcząca strona sprawia, że folia będzie zatrzymywała ciepło. Ostrożność także wskazana Jeśli z kolei zawiniemy kanapki i inne jedzenie stroną błyszczącą na zewnątrz, wtedy nasza żywność zachowa świeżość na dłużej. Wtedy nawet w ciepłe dni, nasze produkty nie będą się zanadto nagrzewały. Folia aluminiowa blokuje przepływ powietrza, wody i światła – produkty zawinięte w „sreberko” są również odporne na zapachy innych potraw na przykład podczas przetrzymywania w lodówce. Podczas używania folii warto zachować jednak ostrożność. Nie należy podgrzewać w mikrofalówce opakowanej w nią żywności.

Czym najlepiej przykryć potrawę w lodówce? Folią, pokrywką czy talerzem?
Adobe Stock
Newsy
Czym najlepiej przykryć potrawę w lodówce? Folią, pokrywką czy talerzem?
Jak przechowywać jedzenie, aby jak najdłużej zachowało świeżość i smak? Być może zawsze robiliście to źle!

Czym najlepiej przykryć jedzenie, które chowacie do lodówki? Niewiele osób wie, że zależy to nie tylko od rodzaju dania, ale także od naczynia, w którym jest przechowywane. Nie każdy także zdaje sobie sprawę z tego, ile zastosowań mają folie do żywności! Czym przykryć obiad w lodówce? Jeśli danie zostało umieszczone w metalowej misce, przykryjcie je przezroczystą folią plastikową. Aluminiowa, która zetknie się z metalowym naczyniem, szybko wejdzie w reakcję z jedzeniem i zepsuje jego smak. Wszelkiego rodzaju nabiał, czyli sery żółte, pleśniowe, twarogi, a także warzywa również warto przechowywać w plastikowej folii przezroczystej. W ten sposób najdłużej zachowają świeżość. Do czego służy folia aluminiowa? Przyda się zwłaszcza do pieczenia lub przykrywania dań w piekarniku (ciast, zapiekanek itd.) – dzięki swojej srebrnej powłoce i specjalnej konstrukcji, odbija ciepło i sprawia, że danie nie przypala się z góry, a równomiernie zapieka.  Folia aluminiowa sprawdzi się także, jeśli chcecie utrzymać ciepło potrawy jak najdłużej. Jak to zrobić? Wystarczy owinąć danie błyszczącą stroną folii do wewnątrz. Jeśli jednak chcecie szybciej wystudzić potrawę, zawińcie je w odwrotną stronę. Folia aluminiowa zawsze ma dwie strony : strona błyszcząca zatrzymuje ciepło, a matowa – przepuszcza je. Ten typ folii może być jednak stosowany także do przedłużania świeżości żywności przechowywanej w lodówce. Warto jednak pamiętać, aby owijać ją matową stroną do środka – produkt będzie mógł w ten sposób „oddychać”, a folia będzie lepiej przewodzić chłód produkowany przez lodówkę.  Folie do żywności - zagrożenia Pamiętajcie, aby nigdy nie wkładać folii aluminiowej do mikrofali! Może ona...

Pakujecie kanapki w folię aluminiową? Uważajcie – możecie zrobić sobie krzywdę
AdobeStock
Newsy
Pakujecie kanapki w folię aluminiową? Więcej tego nie róbcie! Wiecie dlaczego?
Pakować kanapki w folię aluminiową czy nie? Sprawdźcie, zanim wyrządzicie sobie krzywdę.

Czy zdarzyło wam się kiedyś zapakować kanapki w folię aluminiową ? Lepiej tego nie róbcie, ponieważ w ten sposób bardzo szkodzicie swojemu zdrowiu. Dlaczego? Dlaczego lepiej nie pakować kanapek w folię aluminiową? Na pewno zdarzyło wam się kiedyś zapakować do szkoły lub pracy, kanapki lub inną przekąskę w folię aluminiową. Po co to robimy? Z dwóch powodów. Po 1 - dzięki temu możemy z łatwością przewieźć jedzenie w dowolne miejsce. Po 2 – jest ono zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi i dłużej może zachować świeżość. Niestety, mało kto wie, że pakując kanapki czy inne jedzenie w popularną srebrną folię, narażamy na szwank swoje zdrowie. Dlaczego? Ponieważ zawarte w takiej folii cząsteczki glinu mogą przenikać do naszego pożywienia. Czym grozi spożycie glinu? Glin, powszechnie obecny w folii aluminiowej, jest bardzo szkodliwy dla zdrowia, szczególnie jeśli przekroczymy określoną dawkę. Eksperci obliczyli, że tygodniowa dawka przyjętego glinu nie powinna przekraczać 280 mg. Pierwiastek ten jest szczególnie niebezpieczny dla osób, które mają problemy z nerkami i prawidłowym wydalaniem moczu. W ich przypadku glin nie może być usunięty z organizmu wraz z moczem i zaczyna atakować komórki całego organizmu. To z kolei może doprowadzić do wielu groźnych chorób, m.in. do Alzheimera, problemów z układem rozrodczym, hormonalnym, a nawet do osteoporozy i zaburzeń pamięci. Użyjcie zwykłego papieru Jeżeli chcecie zabrać ze sobą w podróż kanapki, owińcie je w zwykły papier śniadaniowy. To o wiele bardziej bezpieczna opcja niż użycie srebrnej, naszpikowanej aluminium folii. Wiecie, do czego służą poszczególne strony folii aluminiowej ? Sprawdźcie. Źródło: dziecisawazne.pl

Dlaczego nie wolno pakować pomidora w folię aluminiową? Lepiej sprawdźcie
AdobeStock
Newsy
Dlaczego nie wolno pakować pomidora w folię aluminiową? Lepiej sprawdźcie
Folia aluminiowa ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Jednak nigdy nie powinno się w nią owijać pomidorów. Dlaczego?

Czy wiecie, że folia aluminiowa została wynaleziona w 1910 roku? Ten powszechny produkt gospodarstwa domowego ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Przykrywamy nią zarówno dania zimne, jak i gorące. Owijamy w nią warzywa, owoce i kanapki . Eksperci ostrzegają, aby pod żadnym pozorem nie zawijać w nią jednego warzywa. Chodzi o pomidora . Dlaczego nie wolno pakować w folię aluminiową pomidora? Być może zdarzyło wam się kiedyś zapakować pomidora w folię aluminiową . Lepiej tego nie róbcie, ponieważ produkty zawierające kwaśny odczyn, jak pomidor, cytryna oraz kiszony ogórek, wchodzą w reakcję z obecnym w folii aluminiowej glinem. Wówczas tworzą się wysoce szkodliwe sole glinu, które są łatwo wchłaniane przez ludzki organizm. To samo się dzieje w przypadku potraw, które są mocno przyprawione. Dodajmy, że im dłużej folia ma kontakt z naszym jedzeniem, tym stężenie tego szkodliwego pierwiastka jest wyższe. Używanie takiej folii negatywnie wpływa także na smak niektórych potraw. Podczas przygotowywania dań zawierających kwaśne składniki, takie jak pieczone pomidory lub ryby z kawałkami cytryny i tymiankiem, gotowanie ich na folii aluminiowej może w rzeczywistości sprawić, że będą one smakować gorzej niż gdy położymy je na zwykłym pergaminie. Dzieje się tak, ponieważ kwas w żywności reaguje z aluminium, co może zmienić smak dania. Dlaczego lepiej całkowicie zrezygnować z folii? W wielu polskich domach folia aluminiowa używana jest do wykładania naczyń i garnków, nakrywania potraw podczas pieczenia (lub tuż po upieczeniu – w celu utrzymania ciepła), a także do grillowania warzyw, mięs lub ryb. Jest ona również wykorzystywana do pakowania lub przechowywania żywności. Głównym zagrożeniem wynikającym z używania takiej folii jest to, że aluminium w folii przenosi się do...