Drugie śniadanie poza domem, w ciągu dnia pełnego wciąż nowych zadań, to posiłek, który pozwala chwilę odpocząć i dostarczyć organizmowi nowej porcji energii. Nie należy z niego rezygnować, tłumacząc to brakiem czasu czy dietą. Dietetycy zwracają uwagę, że właśnie będąc na diecie, warto jeść częściej, a nie ograniczać się do 3 posiłków dziennie. Jedząc 5 razy dziennie, zwykle jemy mniejsze porcje na raz i ułatwiamy naszemu organizmowi ich strawienie.

Dlaczego kanapki lepiej zawijać w papier, a nie w folię aluminiową?

Szykując kanapki do zjedzenia poza domem mamy na uwadze to, żeby się nie rozpadły, nie rozmiękły i nie zeschły. Chcemy wyjąć je ze śniadaniówki świeże, pomimo, że były zrobione kilka godzin wcześniej. Szukamy więc takich opakowań, które pozwolą zachować świeżość i tak trafiamy na folię aluminiową.

Jej nazwa pochodzi od słowa aluminium, inaczej glin, i wzięła się stąd, że w jej składzie jest właśnie ten pierwiastek. Glin jest pierwiastkiem chemicznym, który bardzo długo był uważany za neutralny dla zdrowia człowieka. Ostatecznie jednak stwierdzono, że to substancja, która może przenikać do ludzkiego organizmu i działać na niego szkodliwie. Wpływa negatywnie na nerki, układ moczowy, a gdy w ciele człowieka zgromadzi się go dużo, zaczyna mieć negatywny wpływ na niemal wszystkie komórki organizmu. Upośledza narządy, wpływa degenerująco na układ nerwowy. Do organizmu człowieka z folii aluminiowej może się przedostać się za pośrednictwem żywności. Drobinki glinu najpierw przenikają do pożywienia, a z niego do naszego organizmu. Dzieje się tak zarówno w przypadku potraw zimnych, jak kanapki i gorących, jak pomidory czy ziemniaki zapiekane w folii. 

Jak prawidłowo i bezpiecznie używać folii aluminiowej?

Jednak folii aluminiowej nie należy się nadmiernie obawiać. Jest z nią jak ze wszystkim innym produktami: używana w rozsądnych ilościach, nie jest szkodliwa. Posiada natomiast bardzo cenione cechy pozwalające na trwałe przechowywanie żywności.

Zobacz także:

Jedzenie zapakowane w folię aluminiową dłużej zachowuje świeżość, chleb i bułki wolniej czerstwieją. Używając jej do gorącej żywności, udaje się dłużej utrzymać potrawę w formie ciepłej. Stosując do mrożonej czy chłodzonej żywności, dłużej utrzymamy ją w chłodzie i opóźnimy zepsucie się.

Folia aluminiowa na dwie strony: błyszczącą i matową. Sprawdźcie do czego służy każda ze stron:

  • Strona błyszcząca lepiej zatrzymuje ciepło, nie przepuszcza go, tylko odbija. Jeśli używacie folii do ciepłych potraw i zależy wam żeby długo zachowały temperaturę, owińcie żywność błyszczącą stroną od środka, a matową od zewnątrz. Tą stroną pakujcie także potrawy do pieczenia, gdy chcecie aby pozostały soczyste w środku.
  • Strona matowa z kolei przepuszcza ciepło. Tę stronę stosujcie od środka, gdy chcecie aby potrawy dłużej pozostały świeże. Dzięki temu błyszcząca warstwa będąca od zewnątrz zatrzyma ciepło płynące z zewnątrz.

Pamiętajcie! Folii aluminiowej kategorycznie nie wolno używać w kuchenkach mikrofalowych.

Źródło: kobieta.wp.pl