Jeżeli interesujecie się zdrowym odżywianiem, to na pewno wiecie jakie produkty należy jeść, a jakie ograniczać. Ale czy zdawaliście sobie sprawę z tego, że niektóre połączenia zdrowych produktów mogą negatywnie oddziaływać na zdrowie i samopoczucie?

Herbata i cytryna

Już każde dziecko wie, że na przeziębienie należy pić herbatę z cytryną. Ale czy na pewno? Okazuje się, że takie połączenie nie tylko nie jest zdrowe, ale może przyczyniać się do rozwoju poważnych chorób! W liściach herbaty znajduje się glin, pierwiastek, który może być odpowiedzialny za rozwój choroby Alzheimera w organizmie. Gdy pijecie herbatę bez dodatków, to glin nie ma żadnego wpływu na wasz organizm, ponieważ nie jest przyswajalny. Jednak dodanie soku z cytryny powoduje powstanie cytrynianu glinu, a ten może już przedostać się do organizmu.

Ryba i olej słonecznikowy

Ryby są bardzo zdrowe. W końcu to źródło kwasów omega-3, które wspaniale wpływają na cały organizm. By skorzystać z ich właściwości, trzeba zwracać baczną uwagę na przyrządzanie ryb bogatych w ten składnik. Na przykład, nie powinno się smażyć ryb na oleju słonecznikowym i kukurydzianym! Dlaczego? Zawierają one bowiem kwasy omega-6, które stanowią „konkurencję” dla kwasów omega-3. W połączeniu, kwasy omega-6 działają jak neutralizator, przez co wasz organizm nie może skorzystać z dobroczynnego działania kwasów omega-3. Najlepszym rozwiązaniem jest więc jedzenie ryb pieczonych, grillowanych albo gotowanych na parze.

Masło i ziemniaki

Uspokajamy – ziemniaki z dodatkiem masła nie są trujące. Za to bardzo tuczą! Wszystko przez wysoki indeks glikemiczny gotowanych ziemniaków. Po ich zjedzeniu, poziom glukozy we krwi zwiększa się, a trzustka wydziela duże ilości insuliny. Ta, poza regulowaniem poziomu glukozy, wpływa także na komórki tłuszczowe. Jeżeli więc zjecie produkt o wysokim indeksie glikemicznym z dodatkiem tłuszczu, to odłoży się on wam w postaci tkanki tłuszczowej!

Zobacz także:

Łosoś i brokuły

Kolejnym niezbyt zdrowym połączeniem jest łosoś z brokułami. Choć oba te produkty są bardzo zdrowe, w połączeniu mogą doprowadzić do niedoboru jodu. Brokuły zawierają goitrogeny, które blokują przyswajalność tego pierwiastka, znajdującego się w rybach morskich – w tym w łososiu.

Grzyby i alkohol

Grzyby są dość ciężkostrawne, a w połączeniu z alkoholem mogą wywołać niezłą rewolucję w żołądku! Zawierają białka, które są ścinane przez alkohol. W efekcie taka mieszanka staje się niestrawna dla organizmu i może spowodować ból żołądka, wymioty i inne nieprzyjemnie dolegliwości ze strony układu pokarmowego.