Napar z tej rośliny cieszy się dużym powodzeniem ze względu na liczne właściwości prozdrowotne. Doskonale działa przy problemach z układem trawiennym, ale również stosowany jest od lat jako remedium na łagodne stany depresyjne i problemy ze snem. Jednak nie można go stosować przez cały rok.

Dziurawiec zwyczajny - właściwości

Roślina posiada liście kształcie elipsy, które pokryte są drobnymi kropkami. Widoczne są one pod światło i zawierają w sobie olejki eteryczne. Z łatwością spotkacie ją na polskich łąkach i rozpoznacie po drobnych, żółtych kwiatkach.
Dawniej stosowana była do leczenia problemów trawiennych, wrzodów, problemów z układem moczowym i oddechowym oraz do opatrywania ran, skaleczeń i oparzeń. W starożytności przypisywano jej wręcz magiczne właściwości.

Obecnie dziurawiec stosuje się przede wszystkim jako naturalny środek przy problemach m.in. takich jak:

  • bezsenność i problemy z zasypianiem
  • obniżenie nastroju i stany depresyjne
  • nadmierny stres
  • zaburzenia krążenia
  • migreny
  • kruche naczynia krwionośne
  • przeziębienie i schorzenia dróg oddechowych (astma, grypa, angina, zapalenie oskrzeli)

Przy schorzeniach żołądka, dróg żółciowych oraz problemach z układem trawiennym (zgaga, wzdęcia, biegunka, brak apetytu czy bóle brzucha) zaleca się picie szklanki po jedzeniu. Jeśli macie skłonność do powstawania kamieni w woreczku żółciowym to możecie pić pół szklanki naparu 3-4 razy dziennie godzinę przed jedzeniem. Zadziała on rozkurczowo na drogi żółciowe.

Zobacz także:

Jak zrobić napar z dziurawca?

Wystarczy zalać 2 łyżki suszonego dziurawca dwoma szklankami wrzątku. Zaparzajcie przez 20 minut pod przykryciem. Ile naparu można wypić? Zaleca się picie 3 razy dziennie po pół szklanki, ale jeśli macie problemy zdrowotne, cierpicie na przewlekłe choroby albo po prostu nie jesteście pewni, skonsultujcie się z lekarzem.

Jak jeszcze można wykorzystać dziurawiec? Nasączcie kompresy w naparze i wykorzystajcie do okładów w przypadku, gdy skóra uległa poparzeniu, odmrożeniu albo jest stłuczona lub uszkodzona. To także świetny specyfik do płukania ust i gardła, który pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu i stanów zapalnych.

Dziurawiec – przeciwwskazania

Przestrzegamy przed piciem naparu z tej rośliny w słoneczne, gorące dni – latem najlepiej w ogóle nie sięgać po dziurawiec. Zawarta w nim hipercyna uwrażliwia na światło, skutkiem czego możecie doznać oparzeń, a nawet porażenia słonecznego.

To nie jedyny skutek uboczny. Wyciąg obniża skuteczność niektórych przyjmowanych leków, dlatego należy dokładnie sprawdzić ulotki. Nie stosujcie go, gdy przyjmujecie tabletki antykoncepcyjne, jesteście w trakcie leczenia antyretrowirusowego, chemioterapii oraz cierpicie na cięższą odmianę depresji. Również osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe powinny uważać na niego.