Schab, szynka, a nawet karkówka – niezależnie od tego, jakie mięso wybierzecie do pieczenia, może okazać się, że wyjdzie wam za twarde.

Tego typu kłopoty mają swoje źródło w zbyt krótkim albo zbyt długim pieczeniu. Ten ostatni przypadek należy jednak do rzadkości i dotyczy głównie chudych drobiowych piersi.

Na czym polega peklowanie mięsa?

Sztuka kuchenna ma na to wszystko sposoby. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście stosowanie soli peklującej.

Proces suchego peklowania polega na wchłanianiu mieszanki przez mięso i rozprzestrzenianiu się jej cząsteczek wewnątrz kawałka. Peklowanie mokre zachodzi wówczas, gdy mięso zostaje włożone w roztwór soli peklowej, czyli po prostu specjalnej solanki.

Zobacz także:

Czym właściwie jest sól peklująca? To nie tylko znana z lekcji chemii NaCl, czyli zwykła sól kuchenna. Ten związek wzbogacony jest szeregiem innych składników. Są to m.in. azotyny potasu, fosforany, cukry, cytryniany, kwasy askorbinowe, karageny, białka sojowe itd.

Jak zmiękczyć pieczone mięso?

Przyznacie, że taka mieszanka może zrobić nienajlepsze wrażenie. Zwłaszcza na zwolennikach zdrowej, naturalnej kuchni.

Jeżeli nie chcecie „szprycować” swojej pieczeni chemiczną mieszanką wybuchową tego rodzaju, poszukajcie rozwiązań alternatywnych.

Czymś takim może być umieszczenie w brytfannie z piekącym się mięsem kawałków, bardzo dojrzałego banana. Tylko nie zapomnijcie wcześniej obrać go ze skórki!

Taka sztuczka to nie tylko gwarancja większej miękkości pieczonego mięsa, ale także ciekawy powiew egzotyki.

Po co dodawać banana do pieczonego mięsa?

Tego rodzaju triki stosują w swoich narodowych kuchniach mieszkańcy odległych od Polski wysp położonych na Pacyfiku.

Kreolskie pomysły na pieczenie mięsa nie są już dziś dla nas niedostępne. Wszystko to za sprawą naprawdę atrakcyjnych cen bananów.

Owoce te w promocjach w marketach i innych sklepach spożywczych, otrzymacie nawet już w granicach 3-4 zł za kg. Nie skąpcie więc grosza i wypróbujcie pieczeni z bananem, a raz na zawsze skończycie już próby z peklowaniem pieczeni!