Margaryna to gorący temat, który regularnie powraca. Gdy zaczęto ją produkować, była reklamowana jako tańsza i zdrowsza alternatywa dla masła. Później jednak, gdy zbadano skład margaryny, ogłoszono, że jest bardzo niezdrowa i nie powinno się jej spożywać. Po latach kolejne badania wykazały, że margaryna może być zdrowa pod kilkoma warunkami. Dziś to masło jest najbardziej popularne, ale przez coraz częściej rozpoznawane alergie i nietolerancje pokarmowe wiele osób nie może jeść masła i zastanawiają się, czy margaryna jest dobrym wyborem. I czy da się w ogóle wyprodukować zdrową margarynę?

Co znajduje się w margarynie?

Skład większości margaryn sprzedawanych w sklepach niestety nie powala. Znajdują się w nich takie składniki, jak:

  • Sorbinian potasu E202 (konserwant)
  • Polirycynooleinianian poliglicerolu E476 (stabilizator i emulgator)
  • Kwas sorbowy E200 (konserwant)
  • Sól wapniowo disodowa EDTA E385 (przeciwutleniacz)
  • Sztuczne aromaty

Wymienione powyżej substancje nie są dobre dla zdrowia i odradza się spożywanie margaryn, w których się one znajdują. W dodatku w margarynie można znaleźć tłuszcze trans, czyli tzw. złe tłuszcze.

Dla kogo margaryna? Nie wszyscy mogą ją jeść

Niezbyt zdrowy skład margaryny to nie jedyny powód, który zniechęca część osób do jej spożywania. Kolejny problem polega na tym, że do margaryny dodaje się często mleko w proszku i inne dodatki zawierające laktozę – to sprawia, że osoby z nietolerancją laktozy nie mogą znaleźć nic dla siebie, ponieważ nie wolno im jeść ani masła, ani margaryny z takimi dodatkami. Z kolei olej palmowy dodawany do wielu margaryn, zniechęca wegan i osoby, którym na sercu leży dobro środowiska naturalnego. Produkcja oleju palmowego jest bowiem tragiczna dla środowiska.

Zobacz także:

Czy da się wyprodukować zdrową margarynę?

Czy da się wobec tego wyprodukować taką margarynę, która byłaby zdrowa i zadowalała wegan, wegetarian, ekologów i osoby z alergiami pokarmowymi? Dietetyczka i technolożka żywności, dr Krystyna Pogoń twierdzi, że tak – ale pod pewnymi warunkami:

Pamiętajmy jednak, że tłuszcze nasycone – nawet jeżeli naturalne – nie są źródłem tych kwasów tłuszczowych które są dla naszego zdrowia tak ważne i potrzebne. Dlatego producenci powinni stosować w produkcji margaryny nowoczesną metodą polegającą przeestryfikowywania kwasów tłuszczowych w olejach roślinnych dzięki czemu powstaje tłuszcz stały mogący jednocześnie utrzymać bardzo dużo cząsteczek płynnych olejów. Co ważne przestryfikowany tłuszcz roślinny nadal jest źródłem NNKT – więc jego wartość biologiczna się nie zmienia, choć ma stałą konsystencję. Margaryna z takiego właśnie tłuszczu stanowi nieomalże idealne żywieniowo smarowidło.

Jaki powinien być skład zdrowej margaryny?

Co powinno się znaleźć w zdrowej margarynie? Idealnie byłoby zastąpić niezdrowe dodatki  naturalnymi, takimi, jak:

  • Lecytyna
  • Naturalne karetoneidy
  • Witamina A
  • Witamina D
  • Stenole roślinne
  • Olejek z alg morskich

Czytaj także: