Ślady najstarszego makaronu na świecie prowadzą do Chin. To tam właśnie archeolodzy znaleźli szczątki tego mącznego dania sprzed 4 tysięcy lat! W Państwie Środka nie tylko od tysiącleci jedzą już różnego rodzaju kluseczki, ale także używają do nich różnego rodzaju mąk.

Moda na makarony inne niż pszenne wzięła się właśnie z kuchni azjatyckiej. Makarony sojowe, makarony ryżowe – wszystko to przybyło do nas właśnie z Dalekiego Wschodu.
Jeżeli lubicie eksperymenty, być może mieliście już możliwość skosztowania tych specjałów. Przed  ewentualną pierwszą degustacją warto dowiedzieć się czy makaron ryżowe jest odpowiedni dla naszego organizmu i jak wypada jego porównanie z makaronem pszennym.

Blaski i cienie makaronów

Makaron ryżowy wytwarzany jest z ryżu pozbawionego łupin, a więc z tak zwanego ryżu białego. Zabieg łuskania ryżu powoduje, że w znaczny sposób pozbawia się ziaren cennych wartości odżywczych.
Niestety na naszym rynku ze świecą szukać możemy makaronów z ryżu pełnoziarnistego.
Taki typ makaronu nazywany jest także makaronem z brązowego ryżu lub makaronem ryżowym tapioka.

Zwolennicy zdrowej diety łatwo znajdą za to na półkach sklepowych pszenny makaron pełnoziarnisty. Jego smak jest co prawda nieco inny od tego zwykłego, ale to temat na inną dyskusję. Mąka pszenna z zachowanymi otrębami zawiera znacznie dużo więcej mikroelementów, niż ta wielokrotnie pytlowana (przesiewana z otrębów).

Zobacz także:

Ponadto makaron pszenny możemy znaleźć pod wieloma różnymi postaciami – od nitek, przez rurki, aż po różnego rodzaju gniazdka. Z kolei wybór makaronu ryżowego ogranicza się do dwóch postaci – cienkich i grubszych nitek. Pierwsze lepiej sprawdzą się w zupie, a te drugie w różnego rodzaju smażonych potrawach.

Opcja dla niektórych

Przewagą makaronu ryżowego nad makaronem pszennym jest jego lekkostrawność i mała ilość kalorii. 100 g tego rodzaju wyrobu zawiera ledwie 100 kcal. Z kolei makaron pszenny w podobnej dawce zawiera już 140 kcal. Makaron ryżowy dłużej dostarcza organizmowi uczucie sytości, a ponadto nie zawiera glutenu, co może być ratunkiem dla osób na diecie bezglutenowej.

Nie da się ukryć, że makaron ryżowy jest mniej dostępny i droższy od tradycyjnego makaronu pszennego. Jednak jego liczne zalety powodują, że może być dla niektórych osób ciekawą opcją – zwłaszcza gdy z jakichś powodów nie powinny one jeść zwykłego makaronu.

Źródła: mashed.com, zywienie.abc.zdrowie.pl