Magda Gessler tylko na tym smaży naleśniki. Dzięki temu wychodzą aksamitne i chrupiące
ONS/Pixabay
Newsy

Magda Gessler tylko na tym smaży naleśniki. Dzięki temu wychodzą aksamitne i chrupiące

Wiecie, jak przyrządzić najlepsze naleśniki? Skorzystajcie z porady królowej polskiej gastronomii!
Aleksandra Zaborowska
kwiecień 22, 2021

Magda Gessler to prawdziwa kulinarna gwiazda, która od lat stanowi wzór dla miłośników gotowania z całego kraju. Restauratorka jest nie tylko właścicielką kilku lokali na terenie całej Polski, ale także prowadzącą popularnego programu „Kuchenne rewolucje”, w którym uczy innych właścicieli restauracji jak zbudować udany biznes gastronomiczny.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Magda Gessler dzieli się sekretem udanych naleśników

Chociaż wiele pań domu przygotowuje naleśniki „na oko”, wielu profesjonalnych kucharzy podkreśla, że zachowanie odpowiednich proporcji jest istotne w uzyskaniu idealnego ciasta. Ważny jest także dobór odpowiedniego tłuszczu, na którym usmażycie naleśniki. Niektórzy używają do tego margaryny, a inni oleju – który czasem dodaje się prosto do ciasta, aby naleśniki nie przywierały, ale nie były zbyt tłuste. Jednak Magda Gessler ma na to swój niezawodny sposób, którym jest masło klarowane! Nadaje ono naleśnikom wyjątkowo delikatnego, nieco słodkiego smaku. 

Zobacz także

Sprawdzony przepis na naleśniki

Składniki:

1 jajko
2 łyżki oleju
1 szklanka mąki pszennej lub wrocławskiej
1/2 szklanki mleka
1/2 szklanki wody przegotowanej, ostudzonej,
szczypta soli

Wypróbujcie tych proporcji i przekonajcie się, że naleśniki mogą za każdym razem wyjść chrupiące, a jednocześnie miękkie i pyszne!

Czytaj też:

Komentarze