Bez jajek na twardo nie obędzie się wiele potraw, które często goszczą na naszych stołach. Problem tkwi często w ich szybkim i bezbolesnym obraniu. Ta z pozoru prosta czynność dostarcza często problemów i frustracji. Skąd biorą się kłopoty z obieraniem ugotowanych na twardo jajek?

Sprawa jest prosta. O tym, czy jajka uda się obrać łatwo, czy napotkacie na trudności, decyduje świeżość jajka. Świeże jaja charakteryzują się wyższym stopniem kwasowości od jaj nieco starszych.

Wyższe pH świeżych jajek utrudnia łatwe obranie ich ze skorupki. Dopiero około 10 dni od zniesienia jaja przez kurę, w między skorupką a białkiem dochodzi do procesów, które ułatwiają obranie jaja.

Właśnie mniej więcej tyle dni mają jajka, które zazwyczaj kupujecie w sklepach. Mimo tego, problemy z obieraniem wciąż mogą się zdarzyć. Co z tym fantem począć?

Zobacz także:

Co robić, by łatwiej obrać jajka ze skorupki?

Jeżeli macie do obrania większą ilość jajek, warto pomóc sobie w pewien prosty sposób. Obieranie jajek ułatwi ugotowanie ich w wodzie z dodatkiem sporej, czubatej łyżki soli.

Wcześniej należy doprowadzić jajka do osiągnięcia temperatury pokojowej . W tym celu wyjmijcie je z lodówki na minimum godzinę przed gotowaniem. Po ugotowaniu należy odlać z garnka ciepłą wodę i zalać jajka chłodną. Po kilkuminutowym pobycie w zimnej wodzie jajka powinny obierać się dużo łatwiej.

Zimna woda pomoże także w wypadku, kiedy już w czasie obierania zorientowaliście się, że sprawy nie idą tak jak trzeba. Na wpół obrane, poszarpane już jajka włóżcie do zimnej wody i pozwólcie, by odrobinę się w nich pomoczyły. To powinno przynieść efekt w postaci łatwiejszego obierania. 

Sztuczka na łatwe obieranie jajek ze skorupki

Dla niecierpliwych mamy jeszcze jeden trik. Obranie jajka gotowanego na twardo ze skorupki zajmie wam dzięki temu sposobowi ledwie 3 sekundy. Jak to w ogóle możliwe? Spieszymy z odpowiedzią.

Wcześniej musicie się jednak zastosować do wspomnianych wyżej, naszych wstępnych, uwag. Posólcie więc wodę na gotowanie i ostudźcie jajka w zimnej wodzie po ugotowaniu.

Ugotowane jajko włóżcie do niewielkiego słoika i wlejcie do niego trochę wody (ok. 1/5 pojemności słoika). Potrząśnijcie słoikiem przez 3 sekundy, a jajko powinno zostać już bez skorupki, bez ręcznego gramolenia się i całego ambarasu. Brzmi niewiarygodnie? Spróbujcie sami!