Niektórzy nie wyobrażają sobie porannej kawy albo herbaty bez dodatku łyżeczki cukru (albo i więcej!). Jednak coraz więcej się mówi o tym, że cukier jest bardzo szkodliwy dla ludzkiego organizmu. Sprawdźcie, jakie konsekwencje niesie za sobą częste spożywanie cukru.

„Biała śmierć”

Lekarze i dietetycy coraz częściej posługują się terminem „biała śmierć” w odniesieniu do nadmiaru cukru w produktach spożywczych. I nic dziwnego! Regularne jedzenie dużych ilości cukru odbija się bardzo negatywnie na organizmie. Co więcej – wykazano, że cukier jest równie uzależniający co twarde narkotyki! To właśnie dlatego tak ciężko jest zrezygnować ze słodzenia kawy lub herbaty albo odmówić sobie jedzenia codziennie słodyczy.

Cukier jest bardzo uzależniający, a na jego nagłe odstawienie organizm zaczyna się buntować. Kto się odchudzał, ten dobrze wie, że najgorszych jest kilka pierwszych dni. Jesteście wtedy rozdrażnieni, boli was głowa i ciągle myślicie o jakiejś słodkiej przekąsce. Zresztą zastanówcie się – zdarzyło się wam przeszukać wszystkie szafki i szuflady w domu w poszukiwaniu na przykład kapusty, bo nagle naszła was ochota, żeby ją zjeść? Pewnie nie. A ile razy zaglądaliście we wszystkie miejsca w domu z nadzieją, że uda się wam znaleźć jakąś zagubioną czekoladkę?

Wpływ cukru na zdrowie

Jedzenie cukru w niewielkich ilościach nie jest bardzo szkodliwe. A nawet jest wskazane, choć najlepiej jest spożywać go w naturalnej formie, czyli np. w owocach albo miodzie. Najgorszy jest biały cukier. Jeśli go nadużywacie, to w konsekwencji odbije się to negatywnie na waszym zdrowiu:

Zobacz także:

Wątroba

Spożywanie cukru w dużych ilościach prowadzi do zbyt wysokiego poziomu insuliny i glukozy we krwi, a także stłuszczenia wątroby i innych organów wewnętrznych. Otłuszczenie wątroby ma bardzo poważne konsekwencje zdrowotne w postaci cukrzycy typu 2 oraz niealkoholowego stłuszczenia wątroby.

Nadwaga i otyłość

Cukier jest mało sycący, a przy tym kaloryczny. Dlatego jedzenie słodyczy sprawia, że przyjmuje się o wiele więcej kalorii niż potrzebuje organizm, co przekłada się na nadmiar tkanki tłuszczowej.

Próchnica

O tym wiedzą już małe dzieci. Cukier w zawrotnym tempie niszczy szkliwo zębów, osłabia je i przyśpiesza rozwój próchnicy. A nieleczone ubytki prowadzą nie tylko do utraty zębów! Próchnica jest w stanie przenieść się z zębów do kości i tym samym zakazić cały organizm.

 

Czytaj także: