Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia – to hasło towarzyszy wszystkim od dzieciństwa, choć zwyczaj celebrowania śniadań jest stosunkowo nowym wynalazkiem. Dawniej ludzie nie jedli nic po przebudzeniu, ale za to wcześnie jedli obiad. Dziś jednak spora część specjalistów przekonuje, że śniadanie koniecznie powinno się zjeść. Jeśli nie zaraz po obudzeniu, to przynajmniej dwie godziny później tak, by organizm miał siłę do działania. Dlatego bardzo ważne jest to, co rano zjecie. Jeśli postawicie na produkty niskiej jakości, tłuste i pełne szkodliwych tłuszczów trans, to negatywnie odbije się to na waszym zdrowiu!

Sprawdźcie, czego lepiej rano nie jeść (a przynajmniej co warto maksymalnie ograniczyć w swojej diecie, jeśli nie możecie bez tych produktów żyć)!

Tanie parówki na śniadanie

Zasadniczo w parówkach nie ma nic złego. To po prostu cienkie kiełbaski zrobione z mielonego mięsa i innych, bardzo drobno zmielonych surowców. Dzięki temu struktura mięsa jest w parówkach w ogóle niewyczuwalna. Są łatwe w przyrządzaniu i bardzo tanie, dlatego wielu ludzi chętnie po nie sięga. Sprawdzają się zarówno na śniadanie, jak i w formie dodatku do różnych wytrawnych dań – można zrobić zapiekankę warzywną z parówkami albo parówki w cieście francuskim.

Jednak parówka parówce nierówna! Droższe wędliny będą naturalnie lepszej jakości, a ich spożycie jest bezpieczne. Gorzej w przypadku tanich parówek, w których składzie można znaleźć MOM, czyli mięso oddzielone mechanicznie od kości. Istnieje ryzyko, że w zmielonym mięsie użytym do waszych parówek znajdą się chrząstki! Ponadto w parówkach znajduje się sporo tłuszczu, który podnosi poziom cholesterolu.

Zobacz także:

Jeżeli bardzo lubicie parówki, kupujcie je w sprawdzonym sklepie mięsnym i najlepiej nie oszczędzajcie, ponieważ w tym przypadku cena idzie w parze z jakością.  

Tłuste mleko do śniadania?

Częste spożywanie tłustego mleka, serów, śmietany i innych przetworów mlecznych niestety odbije się negatywnie na waszym zdrowiu. Zwłaszcza wtedy, gdy macie podwyższony cholesterol, ponieważ znajdujące się w mleku tłuszcze nasycone jeszcze bardziej podnoszą jego poziom! Wybierajcie chude mleko, a najlepiej zrezygnujcie z niego w ogóle na rzecz mleka roślinnego – na przykład z owsa, migdałów albo ryżu.

Margaryna do pieczywa na śniadanie?

Podobnie jak w przypadku parówek, im tańsza margaryna, tym gorszy jest jej wpływ na wasze zdrowie. U osób cierpiących na podwyższony poziom cholesterolu jedzenie margaryny jest nawet wskazane, ale pod warunkiem, że jest ona bardzo dobrej jakości! Natomiast w tanich margarynach znajduje się dużo tłuszczów trans, których spożycie prowadzi do podwyższenia cholesterolu.