Pierogi z owocami to dla wielu symbol i stały element letniego gotowania. To, z czym przygotujecie wasze małe cuda, zależy niemal wyłącznie od waszej fantazji. Z naszej strony polecamy następujące owoce na nadzienie:

  • Jagody
  • Truskawki
  • Wiśnie
  • Czereśnie
  • Jagody kamczackie
  • Jabłka
  • Śliwki
  • Maliny

Ciekawym pomysłem są także różnego rodzaju przepisy na pierogi z bananami (np. w zimie, kiedy świeże polskie owoce są niedostępne) lub różnego rodzaju mieszanki i kombinacje.

Jakie ciasto powinno się robić na pierogi z owocami?

Niezależnie od tego, jakie nadzienie wybierzecie, pierogi z owocami różnią się od pierogów ruskich czy też tych z kapustą lub z mięsem. Czym? Chodzi o ciasto na pierogi. Dużo gospodyń przyrządza do nich takie samo ciasto, jak do klasycznych pierogów, ale potem kończy to się „owocowym barszczem” w garnku.

Chodzi oczywiście o wypływające notorycznie nadzienie z gotujących się pierogów. Jak temu zapobiec? Samo przyrządzenie parzonego ciasta z mąki pszennej z dodatkiem wrzącej wody na pierogi nie różni się niczym od klasycznego przepisu na ciasto na pierogi.

Zobacz także:

Co zrobić, by pierogi z owocami nie rozpadały się podczas gotowania?

Dopiero podczas rozwałkowywania ciasta na placki zwróćcie uwagę na jego grubość. Powinna ona być nieco większa, niż wtedy gdy zamierzacie lepić np. pierogi ruskie. Odrobinę grubsze ciasto nie tylko blokuje wypływanie kwaśnego soku z owoców i przedostawanie się do środka pierogów wrzątku, ale także sprawia, że pierogi z truskawkami czy jagodami po prostu łatwiej skleić.

Nie przypadkiem wspominamy o klejeniu pierogów z owocami. Może ono okazać się dla niektórych odrobinę trudniejsze niż sklejanie i formowanie pierogów ruskich. Wspomagajcie się więc w tym dziele odrobiną mąki. Ponadto nie warto przesadzać z ilością nadzienia w pierogu – lepiej włożyć go mniej, niż potem wyławiać je wrzątku.

Gotowanie pierogów z owocami paradoksalnie może potrwać nieco dłużej niż w przypadku pierogów tradycyjnych. Być może bierze się to z kwaśnego odczynu nadzienia, który nieco spowolnić może proces gotowania ciasta. Pozwólcie gotującym się pierogom z owocami wypłynąć na powierzchnię i pogotować się jeszcze przez kilka minut.

Czy trzeba solić wodę na gotowanie pierogów z owocami?

Nie bójcie się delikatnie posolić wodę na słodkie z natury pierogi z owocami. Odrobina soli jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Sól pozwoli podkreślić delikatny smak ciasta na pierogi, a za to na pewno nie będzie przeszkadzała podczas konsumpcji pierogów wraz z cukrem i ze śmietaną.