To, że sól nie jest zdrowa, wie na pewno każdy z was. Czy jest różnica pomiędzy tym, jaki rodzaj soli wybierzecie? Czy sól może być zdrowa? Jaką najlepiej kupować? Odpowiemy wam dziś na te pytania. Dowiecie się, jaka sól jest najzdrowsza, a jaka najniebezpieczniejsza dla zdrowia.

Rodzaje soli dostępne na rynku

Choć wydawać by się mogło, że sól równa się soli, na rynku dostępne są przecież różne jej rodzaje. Najbardziej popularna jest:

  • Sól morska
  • Sól kamienna
  • Sól himalajska
  • Sól kłodawska
  • Sól o obniżonej zawartości sodu

Ile soli można jeść dla zdrowia?

Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Instytut Żywności i Żywienia ustalił maksymalną dzienną dawkę soli jako 5 g. To jedna płaska łyżeczka do herbaty. Warto podkreślić, że liczy się nie tylko sól dodana do pożywienia, ale też naturalnie w nim występująca. W praktyce większość Polaków przekracza zapotrzebowanie na sól nawet dwu- lub trzykrotnie.

Jaka sól jest najzdrowsza?

Myślicie, że kupując sól, możecie dokonać zdrowego wyboru? Macie racją, choć nie do końca. Najważniejsze jest, żebyście ogólnie ograniczali ilość soli, nie można więc powiedzieć, że którakolwiek z soli jest „zdrowa”. Są jednak oczywiście gorsze i lepsze wybory.

Zobacz także:

Podstawowa zasada przy zakupie soli

Najważniejsze, żeby wybrana przez was sól była jodowana. W Polsce większość soli ma dodatek jodu, jednak czasami niektóre alternatywne firmy nie dodają go do soli. Starajcie się dotrzeć do tej informacji na opakowaniu.

Sól himalajska – zdrowa?

Co ciekawe, bardzo popularna i efektownie wyglądająca (różowa) sól himalajska wcale nie jest najzdrowsza. To prawda, że dostarcza różnego rodzaju minerałów, których nie ma w konwencjonalnej soli kamiennej, ale nie są to znaczące ilości. Sól zawsze będzie głównie źródłem sodu (który należy ograniczać), a pozostałe minerały występują w śladowych ilościach. Nie dajcie się więc nabrać na hasła, które propagują znacznie droższą sól himalajską.

Ta sól faktycznie jest zdrowsza niż inne

Sól o obniżonej zawartości sodu faktycznie jest zdrowsza niż inne. Według niektórych jest trochę mniej słona w smaku, ale zdecydowanie warto wybrać ją jako alternatywę. To szczególnie ważne, jeśli cierpicie na nadciśnienie.

Czytaj także: