Ciężkostrawne jedzenie na wieczór
Adobe Stock
Newsy

Jecie te produkty na kolację? Nic dziwnego, że wasz brzuch obrasta tłuszczem

Szukacie przyczyn rosnącej zimą „oponki” na brzuchu? Być może kluczem jest wasze podejście do tematu kolacji.

Zima nie sprzyja aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Więcej czasu spędzanego na kanapie pod kocem i przed telewizorem. To nic dobrego dla waszego zdrowia.

Oprócz tego, chłodne wieczory i białe pejzaże za oknem sprzyjają większemu apetytowi. Zima sprawia też, że ludzki organizm szybciej się męczy.

Słabsza wydolność, wyczerpanie, krótszy dzień – wszystko to zachęca do jedzenia tłustych, konkretnych posiłków nie tylko na obiad i śniadanie, ale także i na kolację.

Magda Gessler odpowiada na pytania

„Lista produktów zakazanych”

Takie odżywianie to prosta droga do szybkiego przybrania na wadze. Dlatego zwłaszcza zimą powinniście być szczególnie mocno skoncentrowani na swojej diecie.

W pierwszej kolejności przyjrzyjcie się swojemu jadłospisowi. Jeżeli w rubryce „kolacja” znajdują się u was tego typu produkty, lepiej rozważcie zmianę menu.

 • Potrawy smażone – placki na sodzie, naleśniki, racuchy, placki ziemniaczane, omlety, jajecznice, grzanki
 • Potrawy z dodatkiem majonezu – sosy, sałatki itd.
 • Białe pieczywo, bułki, rogaliki, chałki, drożdżówki, makarony
 • Dżemy i słodycze
 • Owoce świeże i suszone
  Zobacz także
  wytłaczanka jajka

  Wyrzucacie wytłaczanki po jajkach? Robicie ogromny błąd. O ich ukrytej funkcji nikt nie wiedział

  Mięso z rosołu

  Polacy nagminnie dodają to do rosołu. Ten składnik może prowadzić do wielu groźnych schorzeń

   

Celowo na tej liście nie wymieniliśmy tak oczywistych „produktów zakazanych” wieczorem jak fast-foody i innego rodzaju niezdrowa żywność.

Pułapka tkwi bowiem w zupełnie innych produktach, które wcale nie mają tak złej prasy jak frytki, hamburgery i kebaby.

Błędne koło

Wielkim błędem popełnianym przez większość Polaków podczas kolacji, jest mieszanie węglowodanów, czyli cukrów z tłuszczami, a także z innymi cukrami.

Takie połączenia są bardzo ciężkostrawne także i w ciągu dnia, jednak na sam wieczór będą stanowiły przeogromne obciążenie dla organizmu.

Uwagę zwróćcie zwłaszcza na owoce. Jedno jabłko jeszcze nikomu nie zaszkodziło, ale słodka owocowa sałatka czy suszone owoce pełne cukru będą poważnym wyzwaniem dla waszego organizmu tuż przed snem.

Takie produkty szybko podwyższą poziom cukru we krwi, który za chwilę  i tak spadnie – a wy za moment znów staniecie się głodni.

Produkty na zwolniony metabolizm

Wtedy sięgacie po kolejne niezdrowe wieczorem produkty, jak choćby białe pieczywo, które nie może zostać prawidłowo przetrawione.

Wszystko to za sprawą spowalniającego pod wieczór ludzkiego metabolizmu. Trawienie w godzinach wieczornych przebiega po prostu o wiele wolniej, niż za dnia.

Co jeść na kolację? Wybierajcie chude mięso, ryby, warzywa – lekkostrawne produkty o małej zawartości cukrów i tłuszczów.

Jecie to codziennie? Fatalnie! Niszczycie żołądek na własne życzenie
Adobe Stock
Newsy
Jecie to codziennie? Fatalnie! Niszczycie żołądek na własne życzenie
Chipsy, smażone frytki czy mięso… Nawet małe dzieci wiedzą już, że tego typu produkty nie służą dobrze pracy żołądka. Kilka innych pozycji na naszej liście na pewno was zaskoczy!

Poza niektórymi oczywistymi niezdrowymi produktami, warto mieć na uwadze to, by unikać jedzenia w większych ilościach niektórych teoretycznie zdrowych produktów. Wzdęcia, nieprzyjemne gazy, a także skurcze żołądka, a także bóle żołądka, nudności oraz paskudne biegunki. Do tego rodzaju objawów może prowadzić nieostrożne odżywianie się pewnymi produktami spożywczymi. Jakie produkty mogą wpłynąć na zaburzenie pracy żołądka? O tym, że białe pieczywo czy frytki są potencjalnym zagrożeniem dla organizmu człowieka, a zwłaszcza jego żołądka, wiedzą wszyscy. To jednak nie wszystko. Pułapka może kryć się nawet w bardziej niewinnych produktach, które spożywacie na co dzień. Mówimy tutaj także choćby o jogurtach, które przecież nierzadko bywają przecież polecane przez dietetyków. Są one zalecane wielu osobom dla poprawy perystaltyki jelit i trawienia. Tymczasem nadmierne spożywanie nawet takiego produktu, może przynieść fatalne skutki dla waszego organizmu, a zwłaszcza żołądka. Wszystko ze względu na nadmierną ilość zawartego w nich cukru. Dlatego przy zakupie jogurtu, koniecznie spójrzcie przedtem na jego etykietę i skład. Jakie produkty należy ograniczyć dla poprawienia stanu swojego żołądka? Biały chleb i inne tego rodzaju pieczywo (bułki, rogale, chałki itd.) Słodkie napoje gazowane Jogurty  (także te niskotłuszczowe. Niektóre zawierają duże ilości cukru) Chipsy i inne słone przekąski Potrawy pikantne Napoje energetyczne, czyli tzw. energetyki Kawa Potrawy bardzo kwaśne Potrawy smażone w głębokim tłuszczu (frytki, nuggetsy z kurczaka, placki ziemniaczane) Sztuczne słodziki (np. sukraloza, aspartam) Zobacz także: Pod żadnym pozorem nie jedzcie tego na pusty żołądek. Nabawicie się tylko...

Jecie takie śniadania? Nic dziwnego, że z samego rana dolegają wam bóle stawów
Adobe Stock
Newsy
Jecie takie śniadania? Nic dziwnego, że z samego rana dolegają wam bóle stawów
Uważacie na to, co jecie z samego rana? Lepiej zacznijcie, bo inaczej narazicie swoje stawy na poważne kłopoty zdrowotne.

Ciężkostrawne, obfite posiłki bywają szczególnie groźne z samego rana. Niebezpieczne związki zawarte w nieodpowiednio dobranym jedzeniu to gwarancja powstawania w stawach stanów zapalnych. To one z kolei mogą w dużej mierze odpowiadać za poranne reumatyczne bóle kości. Czy śniadanie rzeczywiście jest najważniejszym posiłkiem dnia? Od lat trwa ożywiony spór na temat tego, czy śniadanie rzeczywiście jest najważniejszym posiłkiem w środku dnia, czy też ma co najwyżej wpływ na przybieranie na masie. Jedni uważają, że solidny, zdrowy posiłek z samego rana to podstawa i zapas energii na pierwszą połowę dnia. Drudzy są zdania, że tłuste i obfite śniadania to prosta droga do tego, by po prostu przeszacować swoje kaloryczne potrzeby na cały dzień. Znana jest również miejska legenda, jakoby kampanię na rzecz promocji śniadań rozpętali w Ameryce Północnej producenci płatków nomen omen śniadaniowych. Ile w tym prawdy, trudno orzec. Tak czy owak, podejście do śniadania nie powinno być lekceważące. Czego nie jeść na śniadanie wobec bólu stawów? Niezależnie od tego czy jecie z rana sporo, czy tylko symbolicznie, śniadanie może mieć wpływ na wasze zdrowie. Choćby na stan waszych stawów i ewentualne wystąpienie boleści reumatycznych. Na pewno nie pomożecie swoim stawom, jeśli na śniadanie wybieracie takie jedzenie jak np.: Potrawy smażone w głębokim tłuszczu Żywność wysoko przetworzona (gotowe półprodukty, pizze, zapiekanki i podobnego typu dania) Smażone mięso Grillowane potrawy Potrawy gotowane w wysokich temperaturach Produkty zawierające duże ilości cukru Białe pieczywo Podczas spożywania tego rodzaju produktów często wydzielane są do organizmu niebezpieczne związki i toksyny – np. smażone w głębokim tłuszczu...

Ta najbardziej uzalezniająca substancja na świecie jest legalna i macie ją w domu. Jak stosować żeby nie przedawkować?
Adobe Stock
Newsy
Najbardziej uzależniająca substancja na świecie jest legalna. Jak ją stosować, żeby nie przedawkować?
Światowa Organizacja Zdrowia wydała zalecenia związane z ograniczeniem spożycia tej substancji, a rząd Polski wprowadził w styczniu 2021 specjalny podatek, który miał wpłynąć na nasze zdrowsze wybory żywieniowe. Czy to coś da?

Nie wszystkie produkty szkodliwe dla zdrowia są wpisywane na listę zakazanych substancji, a handlowanie nimi staje się nielegalne. Tak jest w przypadku używek, choć tu pojawiają się pewne ograniczenia w dostępności, w postaci minimalnego wieku osób, które mogą je kupować. Dlaczego tak nie dzieje się jeśli chodzi o substancję, która uzależnia bardziej niż jakakolwiek inna, a mimo to sprzedawana jest w każdym sklepie? Czy cukier faktycznie krzepi? „Cukier krzepi” to najsłynniejsze hasło reklamowe okresu międzywojennego. Wymyślił je pisarz i publicysta Melchior Wańkowicz. Hasło było tak popularne i tak mocno rozpropagowane, że dziennikarz „Kuriera Lwowskiego” opisał obserwacje pewnego Francuza, podróżującego pociągiem po Polsce: - Polska widziana z okna wagonu to kraj bardzo malowniczy. Budynki stacji kolejowych bardzo schludne i ładne, otoczone kwiatami i krzewami. Tylko jedna rzecz mnie zastanowiła. Prawie wszystkie te stacje noszą tę samą, bardzo trudną do wymówienia nazwę: „Cukier krzepi”. Przynajmniej 80% miejscowości w Polsce tak się nazywa… Przed II wojną światową w Polsce trwała wielka kampania cukrowa finansowana przez rząd. Dziś rządy podejmują  całkowicie przeciwne działania. W 2021 roku w Polsce został wprowadzony podatek cukrowy,  czyli danina, która ma wspierać zdrowotne wybory konsumentów, a jednocześnie skłonić producentów do zmniejszenia zawartości cukru w produktach.  Jednak to nie sam cukier jest szkodliwy, ale jego ilości, jakie zjadamy każdego dnia. Cukier dodawany jest do niemal wszystkich gotowych produktów, jakie kupujemy w sklepach. Jest w pieczywie, makaronach, sosach, sokach owocowych, napojach. Trudno znaleźć cokolwiek, do czego producent nie dodałby cukru. W rezultacie zjadamy go bardzo dużo, oraz uzależniamy...

co jeść by schudnąć
AdobeStock
Newsy
Zjedzcie to przed snem, a wasz tłuszcz będzie topił się jak szalony. Działanie potwierdzone naukowo
Doskwierają wam dodatkowe kilogramy? Sprawdźcie, co należy jeść, by przyspieszyć odchudzanie!

Jesień i zima zdecydowanie nie sprzyjają odchudzaniu! W dodatku niskie temperatury i długie, ponure wieczory sprawiają, że cały czas ma się ochotę coś zjeść. A podjadanie prowadzi tylko do jednego – wzrostu wagi! Jeżeli nie będziecie się pilnować, to wiosną możecie się bardzo niemiło zdziwić próbując wcisnąć się w spodnie z zeszłego roku. By tego uniknąć, należy już teraz wdrożyć zmiany w swojej diecie, by wiosną być już w formie. Lepiej zacząć wcześnie, ponieważ powolne odchudzanie się jest dużo zdrowsze. Magiczna moc snu Sen jest ogromnie ważny. Nie tylko dla zdrowia i ogólnego samopoczucia, ale i dla zachowania prawidłowej wagi! Jeżeli nie będziecie się wysypiać, to w waszych organizmach wzrośnie poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Odpowiada on między innymi za wzrost apetytu i podjadanie, gdy jesteście niewyspani. Właśnie dlatego trzeba pilnować higieny snu – wyciszać się wieczorem i chodzić wcześniej spać. Poza pilnowaniem pory pójścia do łóżka, warto także zwrócić uwagę na to, co się je przed snem! Co jeść przed snem, by schudnąć? Teorię mówiącą o tym, że aby schudnąć   należy jeść kolację o 18, można włożyć między bajki. Dziś dietetycy zalecają, by ostatni posiłek zjadać około 2–3 godziny przed snem. Oznacza to, że jeśli kładziecie się spać o 22, to spokojnie możecie zjeść kolację nawet o godzinie 20. Ważne jest też to, co będziecie mieli na talerzu! Świetne działanie odchudzające wykazują produkty zawierające kapsaicynę, czyli na przykład popularne papryczki chili. Kapsaicyna podnosi temperaturę organizmu, a to oznacza wzrost metabolizmu. Ten z kolei odpowiada za szybsze spalanie tkanki tłuszczowej! Dlatego jeśli się odchudzacie, warto na kolację zjeść potrawy przyprawione papryczkami chili. Źródło: interia.pl