Jakie przyprawy dodać do leczo? Te na maksa podkręcą smak dania
Adobe Stock
Newsy

Do leczo w słoikach dodawajcie tylko te przyprawy. Tutaj nie ma miejsca na żadne kombinacje

Leczo to zbyt smakowite danie, by jego smak był dziełem przypadku. Dobierzcie przyprawy w perfekcyjny sposób, by cieszyć się fenomenalnym smakiem.

Można z grubsza przyjąć, że dla Polaków istnieją dwa główne rodzaje leczo. Te, które podaje się jako dodatek do głównego dania, a także te, które stanowią oddzielną potrawę. Obydwie odsłony tego węgierskiego dania różni właściwie jeden dodatek. Czyli mięso. Mówiąc ściślej – kiełbasa.

Oprócz tego wszystko inne pozostaje niezmienne. Mnóstwo papryki, mnóstwo pomidorów i zazwyczaj bardzo dużo cukinii – w ten sposób najczęściej leczo przyrządzają Polacy. Za dużą część wspaniałego smaku leczo odpowiadają nie tylko same warzywa, ale także i odpowiednio dobrane przyprawy.

Jakie papryki dodać do leczo?

I tutaj często zaczynają się schody. Polacy w przeciwieństwie do Węgrów nie żyją w kulcie papryki w proszku.

Nasi bratankowie na punkcie tej przyprawy mają prawdziwego hopla. Papryka słodka, papryka ostra, a przede wszystkim papryka wędzona i tak dalej, i tak dalej. Madziarzy dodają to wszystko do leczo w hurtowych ilościach. Papryka słodka idealnie podkreśla smak skrojonej drobno papryki świeżej i cukinii.

Z kolei papryka ostra jak wskazuje sama nazwa, dodaje ostrości daniu i sprawia, że nabiera ono tak zwanego pazura. Na koniec papryka wędzona. Warto zaopatrzyć się w tę przyprawę, bo potrafi ona czynić prawdziwe cuda.

Papryka wędzona albo jak wolą Węgrzy - füstölt paprika, nadaje potrawom niesamowity, dymny aromat, którego nie da się osiągnąć w żaden inny sposób.

Zobacz także
Węgierskie leczo

Przepis na jednogarnkowe leczo węgierskie z kiełbasą. Pamiętajcie o 1 zasadzie, a wyjdzie idealne

leczo papryka

Większość Polaków gotuje leczo ze złej papryki. Też taką kupujecie?

Co dodać do leczo poza warzywami i przyprawami?

Oprócz przypraw w proszku, w leczo ważne są także i inne, bardziej tradycyjne dodatki. Takie jak oczywiście cebula i czosnek.

Nie żałujcie ich do swojego leczo. To właśnie od podsmażenia pokrojonej cebulki i czosnku powinno zaczynać się gotowanie tego dania.

Podsumujmy więc nasze rozważania. Smak leczo podkręcicie na maksa, gdy poza tradycyjną solą i pieprzem, dodacie do niego takie przyprawy jak:

  • Papryka słodka w proszku – na dużą porcję leczo ok. 3-4 łyżeczki
  • Papryka ostra w proszku – ok. 1 łyżeczka
  • Papryka wędzona w proszku  - ok. 1-2 łyżeczki

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA