Pamiętajmy, że młoda kapusta albo nawet coś w rodzaju bigosu z młodej kapusty to zupełnie inne danie niż zimowo-jesienny bigos z kapusty kiszonej lub wykonany z mieszanki kapusty kiszonej i kapusty świeżej.

Czym różni się bigos tradycyjny od młodej kapusty smażonej?

W czym tkwi różnica między oboma tymi daniami? Kapusta kiszona ma to do siebie, że wymaga zwykle długiego gotowania do miękkości i oddania pełni aromatu. Podobnie podczas przygotowania tradycyjnego bigosu postępuje się z mięsem.

Nie od rzeczy są opinie niektórych, że dobry bigos powinno gotować się nawet kilka dni... W wielkim garze, na wolnym ogniu, czekając aż wszystkie składniki dokładnie przenikną się nawzajem swoimi smakami.

W tradycyjnym bigosie jest więc miejsce na tłuste mięsa wymagające długiej obróbki termicznej. Świetnie wypadają w nim posiekane drobno wieprzowe łopatki, karkówki itd., które stają się niezwykle kruche po długim i starannym gotowaniu.

Zobacz także:

Jakie mięso dodać do młodej kapusty?

Kapusta młoda rządzi się swoimi prawami. Krótkie gotowanie sprawia, że jest aksamitna i mięciutka. Siłą rzeczy nie ma więc miejsca i czasu, by razem z nią dusić w nieskończoność twardawe mięso. Zamiast tego świetnie sprawdzi się zwykła, niezbyt wysuszona kiełbasa.

Oprócz tego warto poeksperymentować z mięsem z kurczaka – to z kolei mięso „lżejsze” i chudsze od mięsa wieprzowego. Znane są także przepisy na kapustę młodą na podsmażonym chudym boczku. Takie składniki podkreślą lekki, wiosenny charakter młodej kapusty.

Podsumujmy zatem. Do młodej kapusty możecie dodać takie mięso jak:

  • Miękka, aromatyczna kiełbasa krucha
  • Mięso drobiowe (mięso luzowane z uda, podudzia, skrzydełek)
  • Chudy boczek
  • Chude mięso innego rodzaju

Czytaj także: