Polska kuchnia zanotowała w ostatnim czasie sporą stratę. Było nią radykalne odejście od dań na bazie wieprzowego tłuszczu. To właśnie słonina, wytopiony z niej smalec, boczek, skwarki, czy solone sadło, były przez lata podstawą tradycyjnej chłopskiej, czyli naszej narodowej kuchni.

Skwarki w polskiej kuchni

Zdecydowana większość Polaków swoje korzenie ma nie w szlacheckich dworkach, a właśnie na wsi. I to właśnie proste, chłopskie jedzenie jest polską kulinarną tradycją.

Na szczęście, coraz więcej ludzi pragnie powrócić do dawnych smaków i dawnych tradycji. Wytapianie słoniny na smalec i skwarki, powoli wracają do łask. Sporo się jednak zmieniło w czasie, w którym te tradycyjne potrawy z wieprzowiny wyszły z mody. Polacy zapomnieli, jak się je właściwie przyrządza!

Stąd właśnie biorą się wątpliwości co do tego, jaki rodzaj mięsa wybrać na skwarki. Za chwilę to wam podpowiemy. Ale zanim przejdziemy do wyboru odpowiedniego rodzaju boczku, musimy odpowiedzieć sobie na jedno proste pytanie.

Zobacz także:

Z czego wytapia się skwarki?

Co tak naprawdę jest podstawą smalcu i skwarków? Oczywiście chodzi tu o słoninę. To właśnie ten wieprzowy tłuszcz wytapia się na smarowidło z mięsnymi cząstkami. W wielu gospodarstwach powszechne jest także wytapianie skwarków z dodatkiem surowego boczku lub boczku z dodatkiem słoniny.

Im bardziej „mięsny” jest surowy boczek, tym więcej smakowitych kąsków odnajdziecie w naczyniu z wytopionym tłuszczem. Błędem w sztuce przygotowywania skwarków, jest posiłkowanie się boczkiem wędzonym lub nawet delikatnie podwędzanym.

Boczek podwędzany, mało tłusty nie wytopi się w odpowiedni sposób, a skwarki z niego powstałe, mogą się łatwo przypalić. Ostatecznie można dodać go dopiero na sam koniec wytapiania słoniny jako dodatek wzmacniający smak skwarków.

Do czego warto dodawać skwarki?

Takie podejście do sprawy zaowocuje co najwyżej wysmażeniem amerykańskiego bekonu pokrojonego w kostkę. Kiedy już wytopicie skwarki ze słoniny z dodatkiem surowego boczku, nie zawahajcie się użyć ich do szeregu różnych potraw.

Jeśli znudzą się wam już pierogi i kopytka ze skwarkami, wypróbujcie tradycyjny przepis na chłopskie prażuchy.  Nie zawiedziecie się! Przepis na to danie znajdziecie, klikając w ten link: Marzy wam się obiad jak za dawnych lat? Zróbcie prażuchy. Najlepiej smakują ze skwarkami ze słoniny lub boczku