Brudna i zadrapana płyta indukcyjna
Adobe Stock
Newsy

Jak usunąć zadrapania ze szklanych płyt kuchennych? Jest pewien prosty i skuteczny sposób

Szklane płyty indukcyjne są coraz powszechniejsze w polskich kuchniach. Niestety mają to do siebie, że mogą zostać łatwo zarysowane.

Płyty kuchenne wykorzystujące indukcję elektryczną są postrzegane jako kuchenki bezpieczniejsze od gazowych.

Ich używanie nie tylko wyklucza emisję gazu do powietrza i redukuje do zera ryzyko wypadku z użyciem zapałki i odkręconego kurka.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Bez rusztów ułatwia zadanie

Oprócz tego szklane płyty kuchenne z indukcją to mniejsza szansa na nieprzyjemne sparzenie skóry rąk podczas gotowania.

Brudzą się jednak tak samo jak te tradycyjne – choć trzeba przyznać, że brak metalowych rusztów znacznie ułatwia wycieranie brudnych powierzchni ściereczką czy gąbką.

Ruszty jednak sprawiają, że nie wyciera się, ani nie wyciera płyta kuchenna. W przypadku kuchenek indukcyjnych jest inaczej.

I może stać się to szybko przekleństwem posiadaczy tego rodzaju sprzętu. W ostatnim czasie staje się to problemem dla coraz większej ilości osób.

Płyty coraz popularniejsze

Dlaczego? Wszystko za sprawą względów bezpieczeństwa. W nowo oddanych mieszkaniach często nie ma nawet instalacji gazowej!

W takich wypadkach nowi lokatorzy są często z góry skazani na kuchenkę indukcyjną ze szklaną płytą.

Właśnie z myślą o nich przedstawimy teraz proste i skuteczne sposoby na walkę z zadrapaniami i zarysowaniami na tych szklanych płytach.

Zobacz także
rosół garnek

Gotujecie rosół w takim garnku? To fatalnie. Tylko w tym wywar będzie miał głęboki i wyrazisty smak

Mięso z rosołu

Polacy nagminnie dodają to do rosołu. Ten składnik może prowadzić do wielu groźnych schorzeń

Zapobieganie zamiast leczenia

Podstawą jest przecieranie płyty kuchennej po każdym użyciu, a przynajmniej raz dziennie – na przykład pod wieczór.

Wystarczy wam do tego ściereczka z mikrofibry lub zwykła gąbka.  Przetrzyjcie płytę wilgotną szmatką z  brudu, ewentualnie możecie użyć do tego także kropli octu.

Codzienna pielęgnacja i czyszczenie na bieżąco pozwoli uniknąć zasychania odpadków na płycie. To właśnie one często są źródłem późniejszych zadrapań.

Uważajcie także na to, jakich chemikaliów i detergentów używacie do czyszczenia waszych płyt indukcyjnych.

Skrobaczka i naturalne sposoby

Może się okazać, że środki, jakimi dysponujecie są zbyt silne dla delikatnej powierzchni szklanej lub wykonanej z innego materiału płyty.

Szklane, porysowane powierzchnie kuchni indukcyjnych w razie poważniejszych zadrapań i zabrudzeń powinniście użyć specjalnej skrobaczki do szkła.

Na rynku dostępnych jest już wiele tego typu produktów, które przypominają nieco skrobaczki używane przez kierowców podczas skrobania zamarzniętych szyb i lusterek samochodów.

W razie poważnych zabrudzeń, skrobaczki powinniście używać razem z mieszanką z sody oczyszczonej i octu.

Płyty indukcyjna bez smug i bez żadnych zabrudzeń to nic trudnego. Wystarczą 2 produktów z kuchni
Adobe Stock
Newsy
Płyta indukcyjna bez smug i bez żadnych zabrudzeń to nic trudnego. Wystarczą 2 produkty z kuchni
Wiecie, jak szybko i ekologicznie umyć płytę indukcyjną? Poznajcie ten prosty i sprawdzony sposób.

W obliczu rosnących cen gazu, nie dziwi rosnące zainteresowanie płytami indukcyjnymi jako alternatywą dla tradycyjnych kuchenek gazowych. Ale to nie jedyny powód - płyta jest łatwiejsza w utrzymaniu w czystości, bezpieczniejsza i szybciej przyrządza się na niej posiłki. Czasami jednak po umyciu pozostają na niej nieestetyczne smugi. Można sobie z tym bardzo łatwo poradzić! Sprawdźcie, jak to zrobić domowym i tanim sposobem.  Ocet doczyści płytę indukcyjną bez smug Prostym, i przede wszystkim - ekologicznym sposobem na wyczyszczenie płyty indukcyjnej jest użycie octu zamiast sklepowych detergentów. Ocet bowiem jest naturalnym środkiem dezynfekującym i czyszczącym. Wystarczy, że wlejecie ocet spirytusowy lub jabłkowy do pustej butelki z rozpylaczem (np. po płynie do mycia szyb). Spryskajcie płytę, odczekajcie chwilę i przetrzyjcie płytę szmatką z mikrofibry. Czysto i bez smug, a do tego bezpiecznie dla środowiska.  Soda na trudne plamy Jeżeli zabrudzenia na płycie są wyjątkowo uporczywe i trudne do usunięcia, możecie po wytarciu octu posypać płytę indukcyjną sodą oczyszczoną i położyć na niej zwilżoną szmatkę na 15 minut. Po tym czasie delikatnie zetrzyjcie sodę i wytrzyjcie płytę. W ten sposób pozbędziecie się zabrudzeń bez porysowania szklanej powierzchni.  Zasady czyszczenia płyty indukcyjnej  Aby cieszyć się swoją kuchenką indukcyjną jak najdłużej, czyszcząc ją zawsze stosujcie się do poniższych zasad: zawsze, zanim przystąpicie do czyszczenia zaczekajcie, aż płyta całkiem ostygnie - w ten sposób unikniecie groźnych oparzeń.  niezależnie od tego, czy używacie octu, czy tradycyjnych detergentów, po spryskaniu nimi płyty zaczekajcie kilka minut, by środki czyszczące rozpuściły brud. płytę należy czyścić regularnie i starać się, by nie dopuścić do zaschnięcia resztek...

Jak błyskawicznie wyczyścić zlew w kuchni? Wystarczy soda oczyszczona i płyn do mycia naczyń
Adobe Stock
Newsy
Jak błyskawicznie wyczyścić zlew w kuchni? Wystarczą te 2 proste produkty
Sprzątanie kuchni, a zwłaszcza zlewu kuchennego to dla wielu osób zmora spędzająca sen z powiek. Aby ułatwić sobie to zadanie wystarczy zastosować jeden prosty patent. Dzięki niemu ta część pomieszczenia pozostanie nieskazitelnie czysta.

W kuchni, gdzie nie ma zmywarki, najczęściej użytkowaną powierzchnią jest zlew. Z tego też powodu powinien być on dość zadbany i czysty - jak wyczyścić zmywarkę bez użycia detergentów? Niestety nie zawsze popularnymi środkami czyszczącymi udaje się go doprowadzić do ładu.  Zlewozmywak to obowiązkowy sprzęt w każdej kuchni Projektując mieszkania, a przede wszystkim kuchnię zwraca się szczególną uwagę na jej funkcjonalność oraz układ, by była jak najbardziej praktyczna. Wiele osób decyduje się na zabudowę niektórych sprzętów bądź z części rezygnuje. Niezmiennie od lat obowiązkowym elementem każdej kuchni jest zlewozmywak. Mimo posiadania w wyposażeniu zmywarki to zlew jest niezastąpiony w wielu czynnościach. Przykładowo nie wszystkie akcesoria kuchenne można myć w zmywarce , a poza tym zlewozmywak ułatwia wiele prac kuchennych. Nikt nie wyobraża sobie kuchni bez tego dodatku.  Rodzaje zlewozmywaków Wraz z biegiem lat na rynku w sprzedaży pojawiają się coraz to nowsze formy zlewozmywaków, a także są one produkowane z różnych tworzyw. Ma to na celu wzbogacenie wyboru i zadowolenie szerszego grona klientów. W sklepach można spotkać się z takimi zlewami jak: ze stali emaliowanej, ze stali szlachetnej, ceramiczne, granitowe, z syntetycznego kamienia, bądź szklane.  Wybór odpowiedniego produktu zależy jedynie od preferencji klienta, a także aranżacji jego kuchni. Szeroka różnorodność tego artykułu sprawia, że każdy znajdzie idealny model dla siebie. Zlewozmywak jak siedlisko bakterii  Niewiele osób wie, iż właśnie to zlewozmywak jest jednym z miejsc w mieszkaniu, gdzie znajduje się sporo bakterii. Wszystko poprzez użytkowanie stale wody i składanie brudnych naczyń . Nie przyjaciele mogą rozwijać się w...

Jak wyczyścić szafki kuchenne? Wcale nie potrzeba specjalnych detergentów
Adobe Stock
Newsy
Jak wyczyścić szafki kuchenne? Wcale nie potrzeba specjalnych detergentów
Szafki kuchenne gromadzą duże ilości zanieczyszczeń – tłuszcz, resztki jedzenia czy kurz. Czy na pewno myjecie je regularnie?

Szafki kuchenne narażone są na znacznie większą ilość zanieczyszczeń i należą do... najbrudniejszych powierzchni w kuchni . Blaty zmywane są regularnie, tak samo jak kuchenka czy inne sprzęty kuchenne. O dziwo, szafki należą do najrzadziej mytych powierzchni w kuchni – pomimo faktu, że są brudzone „od góry do dołu”, zarówno produktami spadającymi z blatu, jak i tymi wyjmowanymi z szafek. Jeśli do tego dołączycie regularne wyjmowanie śmieci spod zlewu , macie przepis na toksyczną mieszankę, która zamieszkuje wasze meble kuchenne. Jak je skutecznie oczyścić? Jak umyć szafki kuchenne? Na szafkach może nawarstwiać się mieszanka kurzu i tłuszczu – jeśli za bardzo zaniedbacie czyszczenie mebli, zabrudzenia te mogą być ciężkie do usunięcia. Nie jest to jednak niemożliwe. Przy większości zabrudzeń świetnie sprawdzi się dobrze znany płyn do mycia naczyń, który posiada zdolność rozpuszczania tłuszczu . Jeśli jednak szafki pokryte są bardziej opornymi zanieczyszczeniami, warto sięgnąć po dobrze znaną mieszankę sody oczyszczonej i octu. Należy jednak upewnić się, że detergent ten nie uszkodzi lakieru na szafkach. Uwaga! Jeśli macie meble kuchenne zrobione z litego drewna, zachowajcie ostrożność przy myciu. Ten rodzaj powierzchni bardzo nie lubi dużej ilości wody, dlatego można ją przemywać wyłącznie mocno odsączoną szmatką o miękkiej teksturze. Mycie szafek kuchennych. Do czego jaki detergent? Woda z płynem do mycia naczyń – mycie z tym detergentem należy przeprowadzić wzdłuż kierunku słojów drewna za pomocą miękkiej szmatki, a następnie wytrzeć szafki do sucha. Świetnie rozpuści tłuszcz. Soda oczyszczona z octem i wodą – oczyści plamy z tłuszczu, które zdążyły już wniknąć w powierzchnię mebli. Mieszankę z sodą należy wcierać w...

Jak umyć kuchenkę gazową
Adobe Stock
Newsy
Jak wyczyścić kuchenkę gazową? Uwaga: łatwo ją uszkodzić podczas mycia!
Mycie kuchenki gazowej wcale nie musi być uciążliwe i ciężkie. Podpowiadamy, jak to zrobić sprawnie i skutecznie.

Kuchenka gazowa jest znacznie bardziej skomplikowana w czyszczeniu niż płyta grzewcza lub indukcyjna. Da się jednak umyć ją sprawnie i skutecznie. Warto jednak znać zasady, które pozwolą wyczyścić sprzęt nie tylko dokładnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Jak umyć kuchenkę gazową? Do mycia kuchenek gazowych można oczywiście użyć kupnych mleczek i płynów, które z pewnością pomocą zmyć spaleniznę, przypalone resztki jedzenia czy kurz. Można jednak zastąpić je domowymi sposobami, które nie tylko pozwolą wam zaoszczędzić pieniądze, ale także będą znacznie bardziej ekologiczne. Czy na pewno czyścicie swoją kuchenkę gazową odpowiednio często? W jej zakamarkach i pomiędzy palnikami mogą rozwijać się bakterie, które przejdą do żywności. Jednak gromadzenie się tłuszczu i resztek jedzenie prowadzi nie tylko do rozwoju bakterii, ale także do zatkania dysz gazu, co może permanentnie uszkodzić sprzęt. Konieczne jest więc regularne mycie tego sprzętu. Domowe sposoby na mycie kuchenki gazowej Z pomocą przyjdzie tutaj niezawodny ocet, który doskonale doczyści wiele powierzchni kuchennych, a także zneutralizuje przykre zapachy. Roztwór z octu i gorącej wody (w proporcjach 1:1) powinien rozpuścić większość zanieczyszczeń. Octem można również umyć żeliwny ruszt . Jeśli jednak zabrudzenia na nim są wyjątkowo oporne, użyjcie amoniaku. Włóżcie pręty do foliowej torebki, wlejcie do niej 2 łyżeczki amoniaku i szczelnie zamknijcie. Ruszt należy pozostawić do odmoczenia przez całą noc, a następnie wyszorować za pomocą twardej gąbki. Całą czynność koniecznie należy przeprowadzić w rękawiczkach. Mycie kuchenki gazowej: krok po kroku Wyjmij palniki i rozłóż je na części. Zdejmij ruszt, a następnie umyć go razem z końcówkami palników w...