Piękne i lśniące sztućce są ozdobą każdego stołu. Niestety, z czasem mogą one zmatowieć a nawet może je pokryć rdza. Czy da się je jeszcze jakoś uratować?

Jak usunąć rdzę ze sztućców?

Szukacie prostego i zarazem skutecznego sposobu na usunięcie rdzy ze sztućców? Podpowiemy wam, jak to zrobić.

  • Coca-Cola. Coca-Cola to napój, który może wam posłużyć jako środek czyszczący do sztućców. Cola doskonale radzi sobie z usuwaniem kamienia, osadu, rdzy i tłustych plam. Wystarczy, że pozostawicie swoje sztućce zamoczone w coli na godzinę lub dwie. Rdza powinna zniknąć, a sztućce powinny nabrać dawnego blasku.
  • Folia aluminiowa. Czy słyszeliście o tym genialnym zastosowaniu folii aluminiowej? Włóżcie kawałek folii do zmywarki, a zbierze ona rdzę ze sztućców.
  • Ocet. Do usunięcia ze sztućców rdzy, możecie również użyć białego octu. Wystarczy, że zanurzycie w nim swoje zardzewiałe sztućce i pozostawicie je na noc. Następnie wyjmijcie sztućce z octu i zetrzyjcie rdzę wełną stalową lub szczotką drucianą. Jeśli nadal będą się na nich utrzymywały ślady rdzy, powtórzcie ten proces i moczcie sztućce dłużej.
  • Soda oczyszczona. Czy da się usunąć rdzę ze sztućców za pomocą sody oczyszczonej? Soda oczyszczona świetnie sobie radzi z czyszczeniem przedmiotów z lekkimi plamami rdzy. Wymieszajcie wodę i sodę oczyszczoną tak, aby powstała gęsta pasta i rozprowadźcie ją na swoich sztućcach. Pozostawcie pastę na około godzinę. Użyjcie szczotki drucianej, aby przetrzeć sztućce i usunąć z nich rdzę.
  • Cytryna i sól. Możecie też usunąć ze sztućców rdzę za pomocą cytryny i soli. Ta technika łączy kwasowość cytryny ze ściernością soli, aby uporać się z plamami rdzy. Wystarczy, że posypiecie zardzewiałe miejsca solą, a następnie wyciśniecie sok z cytryny na warstwę soli. Pozostawcie mieszankę soli i cytryny na sztućcach na około dwie godziny. Następnie wyszorujcie sztućce skórką z cytryny, a jeśli plamy są uporczywe, użyjcie szczotki drucianej. Zmyjcie resztki cytryny, soli i rdzy i dokładnie osuszcie sztućce.
  • Ziemniak. Usuńcie ze swoich sztućców rdzę płynem do naczyń i ziemniakiem. Warzywo to zawiera kwas szczawiowy, który jest kluczowym składnikiem wielu środków czystości. Kwas szczawiowy rozpuszcza rdzę. Jak się do tego zabrać? Wystarczy, że przekroicie surowego ziemniaka na pół, pokryjecie jego przekrojoną część płynem do naczyń a następnie posypiecie ziemniaka solą (lub sodą oczyszczoną). Sól/soda oczyszczona działa jak łagodny materiał ścierny, pomagając zeskrobać rdzę podczas jej rozpuszczania. Potrzyjcie zardzewiałe sztućce ziemniakiem, aby usunąć z nich rdzę a następnie spłuczcie sztućce pod wodą i je osuszcie. Po tym zabiegu będą wyglądały, jak nowe.

Źródło: msn.com.pl, architecturaldigest.com