Smażenie ryby to tylko jeden z możliwych wariantów obróbki termicznej ryby. Oprócz tego pozostaje wam do wyboru także popularne pieczenie i gotowanie w wodzie i na parze. Te dwa ostatnie sposoby są używane znacznie rzadziej. Jednak wydaje się, że to świetne rozwiązanie dla osób na diecie niskotłuszczowej.

Decyzja o tym, jak daną rybę powinno się przygotowywać, powinna wynikać głównie z tego, jaką rybą dysponujecie. 

Jakie ryby powinno się panierować?

Wróćmy do smażenia. Zasadniczo smażenie może odbywać się na dwa główne sposoby. A więc – w panierce i bez panierki. O tym czy rybę powinno się zapanierować decydują jej właściwości. Warto obtoczyć filety rybne w cieście naleśnikowym wtedy, gdy kupiliście w sklepie rybę chudą

Do takich zalicza się m.in. solę, dorsza, morszczuka, sandacza, tilapię, mintaja, szczupaka, mirunę, pangę czy leszcza.

Zobacz także:

Czy ryby tłuste należy panierować?

Panierka lub otoczka z ciasta chroni chude rybie mięso przed wysuszeniem. Jeśli nie macie czasu na zrobienie ciasta naleśnikowego, wystarczy wam tradycyjny zestaw złożony z jajka, mąki i bułki tartej. Jednak jeżeli przyrządzacie na obiad rybą tłustszą, panierowanie jest zbędne. Tak będzie między innymi w przypadku smażenia łososia, makreli (oczywiście tej jeszcze nieuwędzonej) czy pstrąga tęczowego.

Co zrobić z rybami, które zwyczajowo nie należą ani do grupy ryb tłustych, ani chudych? Wtedy decyzja należy do was i od okazu, który macie w lodówce. Kiedy wasz karp czy pstrąg wykazuje znamiona posiadania dużej ilości tłuszczu, lepiej odpuśćcie sobie jego panierowanie.

Kiedy powinno się solić rybę podczas smażenia?

Niezależnie od tego, czy panierujecie swoją rybę, czy też smażycie ją bez tego rodzaju dodatków, koniecznie musicie stosować się do kilku podstawowych zasad. By nie wysuszyć ryby podczas smażenia, pamiętajcie o tym, by nie solić jej za wcześnie. Wystarczy, że posypiecie rybę solą chwilę przed smażeniem.

Samo smażenie powinno być przeprowadzane na dobrze rozgrzanej patelni w stosunkowo niedużej ilości tłuszczu.

Od której strony zacząć smażyć rybę?

Konieczne jest ustawienie pod patelnią odpowiednio dużego ognia. Smażenie powinno odbywać się w wysokiej temperaturze. Dlaczego? Dzięki temu powierzchnia ryby stanie się nieco twardsza i wytworzy pewnego rodzaju skorupkę, która pozwoli na zachowanie soczystości wnętrzu fileta.

Kiedy ryba zacznie „łapać” z zewnątrz ładny kolor, wtedy będziecie mogli delikatnie zmniejszyć poziom gazu. Jeśli smażycie kawałki ryby ze skórką, warto zacząć jej smażenie, kładąc fileta właśnie tą najpierw częścią na patelnię.