Nie tylko do sosów, kotletów i zup – czosnek powinno się spożywać także w sporych ilościach na surowo. Dlaczego? Odpowiedzią nikogo nie zaskoczymy. Czosnek to znany i lubiany naturalny antybiotyk. Warto jeść go zwłaszcza w okresach szalejących gryp i wirusów.

Z tych wszystkich powodów czosnek znika ze sklepowych półek w szybkim tempie. Ale czy wiecie, co dokładnie kupujecie?

Dlaczego w polskich sklepach sprzedaje się chiński czosnek?

Nie jest tajemnicą, że w naszym kraju w olbrzymich ilościach sprzedaje się w sklepach czosnek pochodzenia chińskiego. Decyduje o tym przede wszystkim atrakcyjna cena tego zdrowego warzywa, którą oferują eksporterom producenci z Państwa Środka.

Chińczycy zawładnęli rynkiem czosnku. Nie zgadlibyście, ile czosnku produkuje się za wielkim murem. Rocznie w Chinach zbiera się ok. 22 mln ton główek!Jeszcze większy szok wzbudzi inna statystyka. Chińczycy odpowiadają za ok. 80% produkcji czosnku na całym świecie!

Zobacz także:

Oczywiście, takie liczby biorą się także oczywiście z tego faktu, że Chińczycy to wyjątkowo liczna nacja, która dodatkowo kocha smak i walory czosnku. Niemniej jednak, Azjaci eksportują niezliczone ilości główek czosnku do Europy i całego świata. Polska nie jest wyjątkiem.

Na naszym rynku, czosnek krajowy i czosnek chiński rywalizują o względy konsumenta. Niestety często sklepy wielkopowierzchniowe wykorzystują niewiedzę klientów.

Co oznacza kolor czosnku?

Na ich półkach często nie ma informacji, skąd pochodzi oferowany przez nich czosnek. Warto więc uzbroić się w potrzebną wiedzę, by umieć rozpoznać czosnek osobiście. Nie trzeba nikogo przekonywać, że czosnek polski jest zdecydowanie lepszy i w smaku, i w kontekście walorów zdrowotnych.

Nasze warzywo nie jest skazane na długą podróż, potraktowanie wszelkiego rodzaju konserwantami i pestycydami. Czosnek chiński jest także aż do przesady oczyszczany i „upiększany” przed zakupem – w ten sposób producenci i eksporterzy chcą zachęcić klientów do jego zakupu.

Tymczasem właśnie zbyt „wymuskany” wygląd główek często wskazuje, że właśnie ten czosnek pochodzi z zagranicy. Polski czosnek ma często resztki korzeni, a także lekko różową, czasami fioletową barwę osłonki. Czosnek chiński zazwyczaj jest całkiem biały.

Czy czosnek chiński różni się smakiem od polskiego?

Pozostają jeszcze dwie metody sprawdzania czosnku. Te jednak wykorzystacie dopiero w domu. Czosnek polski ma dużo ostrzejszy i wyraźniejszy smak od swojego chińskiego odpowiednika.

Po drugie czosnek krajowy dzięki temu, że nie zawiera w sobie dużej ilości chemicznych dodatków konserwujących, powinien zakiełkować w doniczce po krótkim czasie.

Oprócz tych wszystkich zabiegów warto zacząć od samych podstaw. Nie bójcie się więc zapytać sprzedawcy o pochodzenie jego produktów. Próbujcie też sprawdzać informacje w sklepach na własną rękę. Czasami informacja o pochodzeniu czosnku znajduje się na pudełku, w którym składowane są główki czosnku.