Mówi się, że Holandia to Kraj Tulipanów. Mieszkańcy tego kraju na punkcie kolorowych ciętych kwiatów od wieków mają prawdziwego hopla.

W XVI wieku, niedługo po sprowadzeniu tulipanów do Europy Zachodniej, Holendrzy wpadli w prawdziwą tulipomanię.

Jak wyglądały początki tulipanów w Europie?

Ceny najpiękniejszych kwiatów poszybowały do niebotycznych wysokości. Podobno w Amsterdamie w pewnym momencie za niektóre pojedyncze cebulki można było wykupić całą kamienicę na nienajgorszej ulicy.

Spekulacja na rynku tulipanów i sztuczne zawyżanie ich cen doprowadziły do powstania tak zwanej bańki spekulacyjnej. W rezultacie wielu bogatych dotąd holenderskich kupców, którzy odważnie weszli na rynek kwiaciarski, szybko popadło w zupełną finansową ruinę.

Zobacz także:

Mimo tych traumatycznych historii Holendrzy kochają tulipany do dziś. To właśnie w Niderlandach powstała spora część z aż ponad 15 tys. odmian tego kwiatu na świecie.

Taka liczba może robić wrażenie. Nic więc w tym dziwnego, że to właśnie tulipany są najczęściej uprawianą rośliną ozdobną na świecie.

Najpopularniejsze w handlu są tzw. tulipany cięte. A więc te, które panowie tak chętnie wręczają swoim paniom i te, których piękne barwy ocieplają wnętrza naszych domów i mieszkań.

Jak odżywić i wzmocnić tulipany i inne kwiaty cięte w domu?

Na pewno widzieliście nieraz w kwiaciarniach i na stoiskach kwiatowych specjalne odżywki do przedłużania żywotności kwiatów stojących w wodzie.

Zamknięte w małe paczuszki odżywki są jednak zbędne. Możecie odżywić swoje kwiatki we własnym zakresie za pomocą produktów, które macie w domu.

Tulipany nie zwiędną tak szybko, jak byście się spodziewali, jeśli dodacie do wazonika z wodą i z kwiatami nieco cukru. Wystarczy jedna łyżka.

Ponadto warto pamiętać o tym, by przed włożeniem kwiatów do wazonu podciąć łodygę pod kątem. W ten sposób powierzchnia wchłaniania składników odżywczych i wody będzie większa.

Oprócz tego nie zapomnijcie także o regularnym usuwaniu zeschniętych liści, które obciążają kwiaty stojące w wazonie.

Mamy dla was jeszcze jedną nietypową poradę, która pomoże wam w przedłużeniu życia tulipanów. Chodzi o wrzucenie do wazonu miedzianej monety.

Ten prosty trik pozwoli wam na uniknięcie namnażania się pleśni i niepotrzebnych bakterii, które mogą przyspieszyć więdnięcie rośliny.

Czytaj także: