Sezon na rabarbar trwa przez wiosnę i lato, dlatego warto z niego skorzystać, tworząc różne dania, np. ciasto ucierane z rabarbarem czy rabarbarowo-truskawkowe smoothie. Warzywo to sprawdza się zarówno w wytrawnych, jak i słodkich daniach. Rabarbar jest także pełen składników odżywczych i powinni po niego sięgać wszyscy, niezależnie od wieku czy problemów zdrowotnych. Jeśli jednak nie zamierzacie go od razu po zakupie wykorzystać w waszych ulubionych potrawach, sprawdźcie, jak najlepiej przechowywać rabarbar, by dłużej był świeży.

Jak przedłużyć świeżość rabarbaru?

Rabarbar może szybko więdnąć, tracić jędrność, a także smak, dlatego warto zastosować kilka trików, które przedłużą jego żywotność. z truskawek i rabarbaru, rabarbar pod kruszonką czy duszoną wątróbkę z rabarbarem

Pamiętajcie o tym, aby zaraz po powrocie do domu włożyć rabarbar do lodówki. Zanim to zrobicie, zawińcie go w zwilżone ręczniki papierowe albo delikatnie wilgotną ściereczkę. To przedłuży świeżość warzywa nawet do 3 dni – zachowa ono swoją strukturę i smak.

Rabarbar absolutnie nie powinien być przechowywany „luzem”: na blacie, w misce ani w szafce, zwłaszcza w bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Nie powinien też być wkładany do wazonu z wodą, jak sądzą niektórzy. Może być jednak zamrożony i wykorzystany nawet kilka miesięcy po sezonie. Najpierw jednak trzeba go odpowiednio przygotować, sprawdźcie więc, jak obrać, pokroić i zamrozić rabarbar.

Zobacz także:

Wartości odżywcze rabarbaru

Rabarbar bogaty jest w:

  • Witaminę A
  • Witaminę C
  • Witaminę E
  • Potas
  • Kwas foliowy (szczególnie ważny dla kobiet planujących ciążę)
  • Sód
  • Żelazo
  • Wapń

Rabarbar jest bardzo niskokaloryczny (zaledwie 21 kcal w 100 g), dlatego jest wskazany dla osób na diecie redukcyjnej. Zawiera wiele antyoksydantów, które spowalniają procesy starzenia się komórek i cofają negatywny wpływ czynników środowiskowych takich jak stres, smog, nieodpowiednia higiena życia. Rabarbar może także działać antyalergicznie, przeciwzapalnie, a także obniżać poziom cukru. 

Źródło: poradnikzdrowie.pl, shareinfo.pl, Radio Zet

Czytaj też: