Gdy dni i noce są ciepłe, okna są otwarte cały czas. Niestety, często jest to zachęta dla niechcianych gości do odwiedzin w waszym domu i mieszkaniu! Osy chętnie zrobią sobie gniazdo na balkonie, a pająki będą szukały cichych i rzadko sprzątanych kątów w domu. Z tymi insektami można sobie jednak stosunkowo łatwo poradzić. Dużo trudniejszym przeciwnikiem są mrówki, które zwabione zapachem jedzenia mogą zechcieć się do was wprowadzić. Jak pozbyć się mrówek z kuchni naturalnymi sposobami? Sprawdźcie!

Woda z czosnkiem na mrówki

Czosnek jest bardzo smaczny i zdrowy, choć jego zapach nie wszystkim odpowiada. Nie cierpią go również mrówki! Można wykorzystać tę wiedzę przeciwko tym uciążliwym owadom i sporządzić miksturę z czosnku. Należy rozgnieść kilka ząbków czosnku, włożyć do słoika, zalać wodą i odstawić na dobę. Po tym czasie przelejcie wodę z czosnkiem do garnka i gotujcie na małym ogniu przez 15 minut. Po ostudzeniu przelejcie do butelki ze spryskiwaczem i opryskajcie miejsca, w których pojawiają się mrówki.

Ryż na mrówki

Sposób dla cierpliwych, choć podobno bardzo skuteczny. Wysypcie ziarenka ryżu na ścieżce, którą poruszają się mrówki. Zabiorą one ryż do mrowiska, gdzie ziarenka zaczną się psuć i fermentować – pleśń, która na nich powstanie, jest dla mrówek trująca!

Pieprz czarny na mrówki

Podobnie jak w przypadku czosnku, mrówki nie przepadają również za pieprzem – szczególnie świeżym i bardzo aromatycznym! Rozgniećcie kilka ziaren czarnego pieprzu i wymieszajcie je z wodą. Wlejcie do butelki ze spryskiwaczem i popryskajcie wszędzie tam, gdzie pojawiają się mrówki.

Zobacz także:

Sok z cytryny na mrówki

Mrówki nie przepadają za kwasem, dlatego sok z cytryny jest dość skuteczną bronią w walce z nimi. Należy wycisnąć sok z jednej cytryny i wymieszać go z jedną szklanką wody. Taką miksturą popryskajcie ścieżki mrówek i wszystkie miejsca, w których te owady się pojawiają. Pamiętać należy, że sok z cytryny ma stosunkowo krótki czas działania, dlatego „oprysk domowy” powinno się wykonywać codziennie. Zamiast soku z cytryny, możecie także użyć octu.

Skórka z pomarańczy na mrówki

Dla nas skórka z pomarańczy pachnie cudownie. W okresie świątecznym wiele osób chętnie wiesza na kaloryferach skórkę pomarańczy z goździkami, by w całym domu unosił się przyjemny zapach cytrusów. Ale to, co dla nas pięknie pachnie, dla mrówek jest bardzo toksyczne! Potnijcie skórkę z pomarańczy na małe kawałki lub zetrzyjcie ją na tarce i powykładajcie wszędzie tam, gdzie pojawiają się mrówki. Powinny one zanieść skórkę do mrowiska co sprawi, że zatruje ona całe gniazdo.