Po kuchni latają małe ćmy, a w pudełku z ryżem znaleźliście niewielkie, białe robaczki? Nie mamy dobrych wiadomości! Te owady to mole spożywcze, trudne do wytępienia szkodniki i niestety bardzo często spotykane w naszych domach. Sprawdźcie, jak sobie z nimi poradzić domowymi sposobami.

Jak pozbyć się moli spożywczych – zróbcie porządki

Zawsze pierwszym krokiem w usuwaniu moli z mieszkania jest pozbycie się wszystkich produktów, które mole uwielbiają. Oznacza to wyrzucenie zwykle całej zawartości kuchennych szafek, ponieważ mole mogą być dosłownie wszędzie! Przegryzą papier i przecisną się przez wąskie szczeliny, dlatego należy pozbyć się nie tylko produktów, w których znaleźliście mole, ale także tych, które mogły mieć z nimi kontakt.

Mole można znaleźć w:

Sposób na mole – umyjcie szafki

Kolejnym krokiem w porządkach jest bardzo dokładnie wymycie szafek. Trzeba usunąć wszelkie okruszki, ponieważ mole je uwielbiają i jeśli nie będzie sprzątać dokładnie, może się okazać, że larwy przetrwały schowane w odległym kącie szafki lub szuflady (a nawet w tosterze!). Należy dokładnie odkurzyć wszystkie miejsca i przemyć je roztworem wody z octem, w proporcji 1:1. Możecie dodać do niego także olejek z goździków lub olejek cytrusowy. Po umyciu szafek postawcie w nich miskę z gorącym octem i odstawcie na jakiś czas.

Zobacz także:

Jak odstraszyć mole – domowe sposoby

By zniechęcić mole do ponownych odwiedzin w waszej kuchni, możecie wykorzystać proste, domowe sposoby, które odstraszą nieproszonych gości:

  • Aromat waniliowy – wystarczy nałożyć go na kuchenną szafkę.
  • Pomarańcza z goździkami – choć kojarzy się ze świętami, pomarańcza z wbitymi w nią goździkami jest jednym ze sposobów na odstraszenie moli. Zamiast niej możecie też użyć samej skórki z pomarańczy lub cytryny.
  • Liście laurowe – wrzućcie liście do opakowań z sypkimi produktami, by uchronić je przed molami. Możecie je też włożyć do pojemników, do których przesypujecie ryż lub płatki.

Czytaj także: