Letnie spacery kojarzą się z ciepłem i słońcem, choć nieuniknione jest spotkanie różnych zwierząt i owadów – zwłaszcza podczas leśnych wędrówek. Tymi, których trzeba się szczególnie wystrzegać, są kleszcze. Do naturalnego odstraszania tych pajęczaków można wykorzystać wiele naturalnych sposobów, które opierają się na wykorzystaniu powszechnie dostępnych ziół.

Zioła na kleszcze

Z kleszczami doskonale radzą sobie zioła! Wystarczy je zaparzyć, ostudzić, wymieszać z sokiem z cytryny i przelać do buteleczki z atomizerem. Taką mieszanką można następnie popsikać ubrania, skórę, a nawet swoich zwierzęcych pupili. Najlepiej sprawdzą się świeże zioła, które można kupić w każdym sklepie zielarskim. Zioła, które skutecznie odstraszają kleszcze, to:

  • Szałwia – ma gorzki smak, którego kleszcze nie cierpią.
  • Rozmaryn – dla ludzi ma przyjemny zapach i działa relaksująco, a dla kleszczy wręcz odwrotnie!
  • Lawenda – zapach kwiatów lawendy jest szczególnie nieprzyjemny dla wielu owadów, dlatego wiele osób używa woreczków z lawendą do odstraszania moli w szafach. Nie lubią jej także kleszcze.
  • Tymianek – nie przepada za nim większość owadów.
  • Geranium – ma zapach podobny do róży, której kleszcze nie cierpią!

Olejki eteryczne na kleszcze

Zamiast naparu z ziół, możecie skorzystać z olejków eterycznych. Wybierzcie te, które mają zapach nieznośny dla kleszczy. Dobrze się sprawdzi olejek z drzewa herbacianego, z mięty pieprzowej, ze słodkich migdałów, a także olejek z szałwii, tymianku i goździkowy.

Pamiętajcie, że przed użyciem na skórę olejek należy rozcieńczyć. 5 ml olejku trzeba wymieszać z ok. 50 ml dowolnego oleju roślinnego. Uważajcie na olejek herbaciany, jeżeli macie koty – jest on dla nich silnie trujący!

Zobacz także:

Jak chronić się przed kleszczami?

Kleszcze są niebezpieczne ze względu na choroby, jakie przenoszą. By chronić się przed kleszczami, nie wystarczą tylko preparaty do odstraszania tych owadów. Przed wyjściem do lasu zadbajcie o odpowiednią odzież – ciało powinno być możliwie jak najbardziej zakryte. Po każdej wycieczce dokładnie obejrzyjcie swoją skórę w poszukiwaniu kleszczy i nigdy nie próbujcie ich wydrapywać! Kleszcza należy delikatnie usunąć za pomocą pęsety lub specjalnego narzędzia, które „wykręca” kleszcza ze skóry, a następnie odkazić. Dokładnie obserwujcie miejsce ugryzienia – jeśli pojawi się rumień lub odczujecie niepokojące objawy, zgłoście się do lekarza i wykonajcie badania w kierunku chorób odkleszczowych.