Jajka faszerowane, pisanki, kraszanki, czy też zwykłe jajka do dzielenia się z bliskimi podczas niedzielnego świątecznego śniadania…

To nie wszystkie zastosowanie jajek w czasie Wielkanocy. Oprócz tego jajka sa na liście składników całej masy wielkanocnych potraw.

Babki, ciasta, mazurki, serniki – niemalże nic ze świątecznego menu nie obędzie się bez dodatku jajek.

Czym różnią się dostępne w sprzedaży jajka?

Jakie jajka wybrać na świąteczny stół i do przygotowania świątecznych potraw? Postaramy się pomóc wam w tym zakresie.

Zobacz także:

Zacząć trzeba oczywiście od tego, jakim budżetem się dysponuje. Nie sztuką jest bowiem wybierać tylko i wyłącznie najlepsze jajka od wiejskiego gospodarza do pieczenia ciast.

Wiele polskich gospodyń domowych w pierwszej kolejności nadal musi kierować się tym, co podpowiada stan domowego budżetu.

Postaramy się przybliżyć wam wady i zalety każdego rodzaju jajek, jakie znajdziecie w marketach, a także na bazarach.

Jakie są wady i zalety różnych rodzajów jajek?

Zacznijmy od wspomnianych jajek wiejskich, zwanych fachowo także jajami z chowu ekologicznego.  W sklepach na takich jajkach znajdziecie cyfrę 0.

Zakupione na targu albo w najlepszym wypadku prosto od rolnika są oczywiście najlepszym wyborem.

Marzeniem byłoby jedzenie tylko i wyłącznie jaj od „kur szczęśliwych”, którym obce są antybiotyki, a które żywią się jedynie naturalną żywnością.

To jednak dla większości Polaków pobożne życzenia. Cena takich jajek oscyluje nawet ponad 1 zł za sztukę.

Ponadto sam zakup jaja oznaczonego znacznikiem „wiejskie”, nie daje gwarancji tego, co się kupiło – dobrze jest wiedzieć, od kogo kupuje się jajka i w jaki sposób ten ktoś hoduje swoje nioski.

Kolejnym rodzajem jaj z wysokiej półki, są te znane powszechnie jako jajka od kur z wolnego wybiegu. Te jajka będą oznaczone numerem partii zaczynającym się od „1”.

Jajka pochodzące od kur z wolnego wybiegu „produkowane” są w wielkich fermach, jednak trzeba sobie uczciwie powiedzieć, że warunki w nich panujące są jeszcze całkiem znośne w porównaniu z jajkami oznakowanymi cyferkami „2” i „3”.

Jednak jajka z wolnego wybiegu mimo swojej dość wygórowanej ceny nie dają gwarancji klientom tego, że kury je znoszące nie były karmione złej jakości karmą i antybiotykami.

O półkę niżej znajdują się jaja od kur z chowu ściółkowego (cyfra „2”). Tego rodzaju fermy zaczynają powoli dominować w polskim sektorze jajecznym.

Kury znoszące jajka w tego typu fermach nie mają dla siebie zbyt wiele miejsca, ale mimo wszystko mają nieco więcej swobody, niż te które znoszą jajka w klatkach.

Jakie jajka powinno się wybrać na Wielkanoc?

Jaja od kur z chowu klatkowego, oznakowane cyfrą „3” stanowią najtańszy gatunek dostępnych na rynku jaj.

Mimo stosunkowo najlepszej ceny, nie polecamy częstego ich spożywania. Słabe warunki hodowli niosek przekładają się także na jakość znoszonych jajek.

Jakie jajka więc wybrać na świąteczny stół? Do bezpośredniego spożycia polecamy wybór jak najlepszych jaj – tych z wyższych kategorii gatunkowych i cenowych.

W miarę możliwości zachęcamy także do unikania używania jajek z chowu klatkowego. Nie tylko ze względu na aspekty smakowe, ale także i etyczne.

Ostatecznie wybór polskich konsumentów będzie zdeterminowany przez ekonomię. W przyszłośći ma być jednak trudniej o jajka z chowu klatkowego. Tego rodzaju jajka zostaną wycofane np. z sieci Biedronka do końca 2021 roku.