Jak gotować jajka by nie pękła skorupka? Na pewno nie znacie tego triku z wodą
AdobeStock
Newsy

Jak gotować jajka by nie pękła skorupka? Na pewno nie znacie tego triku z wodą

Jajka wam pękają podczas gotowania? Zastosujcie te triki, a zapomnicie o problemie!
Katarzyna Wyborska
marzec 27, 2021

Gotowane jajka są podstawowym składnikiem wielkanocnych potraw. Na świątecznym stole nie może zabraknąć faszerowanych jajek, jaj w sosie majonezowym z groszkiem i cebulą (inaczej jajek po żydowsku) ani sałatki jarzynowej z dodatkiem jaj! Wszystkie te potrawy wymagają ugotowania wcześniej jajek, które po obraniu ze skorupki muszą wyglądać idealnie. Niestety, często w trakcie gotowania jajko pęka, białko z niego wypływa i po ugotowaniu jajo nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Czy można temu jakoś zaradzić? Poznajcie ciekawe triki na to, by zapobiec pękaniu w jajek w trakcie gotowania! Na pewno przydadzą się podczas wielkanocnych przygotowań.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Co zrobić, żeby jajka nie pękały w trakcie gotowania?

Pękające w trakcie gotowania jajka mogą skutecznie zepsuć świąteczny nastrój. Nie zniechęcajcie się! Poniżej podajemy wam garść ciekawych trików, które powinny zminimalizować ryzyko pęknięcia skorupki jajka podczas gotowania. Znaliście wszystkie?

Temperatura jajek

Zwykle jajka pękają przez nagłą zmianę temperatury. Przed gotowaniem wyjmijcie je wcześniej z lodówki, żeby się nieco ogrzały i osiągnęły temperaturę pokojową. Jeśli nie macie na to czasu, możecie też włożyć jajka do miski z letnią wodą i zaczekać. Po kilku-kilkunastu minutach powinny się ogrzać na tyle, żeby nie pęknąć w trakcie gotowania.

Zimna woda

Podobnie jak w poradzie podanej wyżej, cała sztuka polega na tym, by nie zmienić gwałtownie temperatury jajek. Dlatego zamiast wkładać je do wrzątku, włóżcie je do zimnej wody i zacznijcie liczyć czas gotowania od momentu, gdy woda się zagotuje.

Sól

Dodanie soli do gotujących się jajek zapobiega pękaniu skorupki, a także sprawi, że jajka będzie się później łatwiej obierało!

Zobacz także

Kwas

Jeśli wlejecie do wrzątku nieco kwasu, skorupka jajek tak łatwo nie pęknie! Wystarczy wam ocet albo sok z cytryny.

Trik z igłą

Możecie też spróbować… nakłuć jajka igłą! Takie zabieg sprawi, że z jajek ucieknie powietrze znajdujące się w komorze powietrznej i nie dojdzie do nagłej zmiany ciśnienia w środku – a to właśnie ono sprawia, że jajka pękają w trakcie gotowania. Musicie to zrobić bardzo delikatnie, z użyciem jak najmniejszej i ostrej igły i nakłuć jajko od spodu. Nigdy od góry!

Odpowiedni garnek

Zasada jest prosta – im mniej miejsca w garnku, tym bardziej prawdopodobne jest, że jajka popękają. Do gotowania użyjcie dużego garnka, by jajka nie były stłoczone.

Moc palnika

Najlepiej jest gotować jajka na małym lub średnim ogniu. Jeżeli moc palnika będzie za wysoka, to jajka na pewno popękają!

Zastosujecie się do tych rad?

Komentarze