Święta Bożego Narodzenia, sylwester, a potem karnawał. Niekończącym się biesiadom zazwyczaj towarzyszą nie tylko napoje wyskokowe.

Oprócz trunków, na stołach aż roi się od słodzonych napojów, którymi popijamy alkohol i pochłaniane w wielkich ilościach pokarmy.

Niektórzy tak bardzo przywykli do picia coli czy słodkich soków owocowych, że popijają ją do obiadów przez cały rok. Gdy zobaczą te liczby, z pewnością zastanowią się, czy to dobre dla ich zdrowia.

Ile cukru ma Coca-cola?

Zacznijmy od prawdziwej, nomen omen, czarnej owcy w śród słodkich napojów. Chodzi oczywiście o colę. Mocno gazowany, zimny napój świetnie pasuje do słonych i tłustych dań.

Zobacz także:

Niestety nie za bardzo nie pasuje cola naszym organizmom. W jednej puszcze coca-coli znajduje się aż 7 łyżeczek cukru (w jednej łyżeczce mieści się ok. 5 g. cukru). To prawdziwa bomba cukrowa, dlatego pijmy colę jedynie raz na jakiś czas.

Podobnie w liczbach wyglądają także takie napoje jak Fanta, Mirinda, Sprite czy 7UP. Prawdopodobnie nie będzie to dla nikogo zbytnim zaskoczeniem.

W szoku można się znaleźć za to, gdy na tapecie pojawią się soki przecierowe. Popularne napoje z marchwi, banana, pomarańczy czy brzoskwini to ulubiony napój najmłodszych.

Mała ilość błonnika w tych napojach sprawia, że cukry w nich zawarte wchłaniają się bardzo szybko. Podobnie źle to wygląda w przypadku zwykłych soków wyciskanych z owoców

Ile cukru jest w sokach owocowych?

Zawierają one ok. 5 łyżeczek cukru w 250-ml szklance. Jeszcze więcej cukru zawierają  napoje owocowe i nektary, czyli soki z dodatkiem białego cukru lub syropu glukozowo-fruktozowego.

Na wspomnienie nie zasługują nawet napoje energetyczne. Popularne „energetyki” to nie tylko bomba kofeinowa, ale także mocny strzał cukrowy wymierzony prosto w nasz organizm.
W jednej szklaneczce takiego napoju (250 ml) również znajdziemy ok. 5-6 łyżeczek cukru.

Niektórzy z nas jako alternatywę dla soków i napojów gazowanych wybierają tzw. ice tea czy wody mineralne z różnego rodzaju smakiem.

Niestety, one także są niezwykle bogate w cukry. Napoje herbaciane zwykle zawierają w sobie ok. 4-5 łyżeczek cukru w porcji. W szklance wody mineralnej smakowej znajdują się ok. 3 łyżeczki cukru.

Prawdziwy przykrym zaskoczeniem będą na pewno jogurty pitne. Teoretycznie zdrowe przecież napoje na bazie mleka mogą zawierać w 300-g opakowaniach do nawet 8 łyżeczek cukru. Zgroza!