Gotowanie ryżu jest dla wielu codzienną czynnością. Dlatego tym bardziej dziwi, że mnóstwo Polaków wciąż popełnia w tym zakresie błędy. Rozgotowany i klejący się ryż może stać się dla was tylko przeszłością. I wcale nie trzeba w tym celu sięgać po ryż w torebkach, który upodobało sobie tak wielu konsumentów.

Wygoda i szybkość – takie według producentów zalety ma właśnie ryż w torebkach. Do tego  dochodzą odpowiednio odmierzone porcje –  wystarczy włączyć gaz, posolić wodę i tylko czekać. Taki ryż (właściwie gotowany na sypko) jednak nie gwarantuje odpowiednich walorów zarówno jeśli chodzi o smak, jak i o konsystencję - np. do użycia w gołąbkach.

Jednak gotowanie ryżu w sposób tradycyjny nastręcza wielu z nas wiele problemów. Kłopot sprawia uzyskanie dostatecznie miękkiego, ale nie rozgotowanego ryżu, który dodatkowo nie powinien się przypalać od spodu.

Istnieją dwa główne rodzaje błędów podczas gotowania ryżu. Jedni rozgotowują białe ziarna na paskudną papkę, która smakuje potem jak kluchy. Inni z kolei nie potrafią sprawić, by ich ryż zyskał odpowiednią miękkość. Wtedy małe, białe ziarenka mogą być nieznośnie twarde. W ten sposób smak na wspomniane gołąbki szybko przejdzie.

Zobacz także:

Jak gotować ryż w garnku?

Sposobów na gotowanie ryżu jest bez liku. My zaprezentujemy wam jedną, sprawdzoną i chyba najprostszą metodę. Od tej pory gotowanie ryżu to będzie dla was pestka

Kluczem do powodzenia w tym zadaniu będzie dobranie odpowiednich proporcji ryżu i wody. Najprościej przedstawimy to w ten sposób: na jedną część ryżu przypadają dwie części wody. Posłużmy się prostym przykładem nieco objaśniającym sprawę. Jeżeli chcecie ugotować pół szklanki ryżu, powinniście zalać go ok. 1 szklanką wody.

Drugim zabiegiem, który warto zastosować podczas gotowania ryżu jest gruntowne wypłukanie ziaren przed gotowaniem. W ten sposób usuniecie z niego skrobię. Jeżeli tego nie zrobimy, ryż będzie bardziej kleisty i po ugotowaniu stanie się bardziej papkowaty.

Następny ważny element gotowania ryżu to anielska cierpliwość. Tak, tak, dobrze widzicie. Podczas gotowania ryżu naszą metodą nie trzeba go wcale mieszać! Po prostu przykryjcie garnek pokrywką i czekajcie cierpliwie, aż ryż wchłonie wodę i stanie się on odpowiednio miękki.

Jedyne co należy robić, to kontrola kurka z gazem. Powinniście gotować wasz ryż na maksymalnie małym, ledwie mrugającym ogniu. To gwarancja nie przypalenia garnka od spodu. Jeżeli zależy wam na czasie, możemy od razu zalać ryż gorącą wodą z czajnika i doprowadzić do szybkiego wrzenia na dużym ogniu. Po chwili przykręćcie znacznie kurek, aby wasze ziarna wam nie wykipiały.

Jedna uwaga tyczy się także średnicy waszego garnka – jeżeli gotujecie ryż w małym garnku, należy ustawić go na najmniejszym palniku. Jeżeli garnek jest sporych rozmiarów – ustawcie ryż na średnim palniku.

Jak długo gotować ryź?

Czas gotowania ryżu to rzecz względna. Zależy głównie od ilości gotowanego ryżu. Ryż powinien być gotowy zwykle po 13-15 min od wstawienia go na ogień. Bądźcie jednak czujni. Warto sprawdzić pod koniec gotowania jak dużo wody pozostało do wchłonięcia na dnie naczynia.

Kiedy zaobserwujemy tworzenie się delikatnej ryżowej skorupki na dnie garnka, to znak że ryż powinien być już gotowy. Nie wahajcie się także, by na próbę skosztować kilku ziarenek.