Co kraj, to obyczaj. To mądre ludowe powiedzenie można zastosować także do naszego kochanego rosołu.

Jak co niedzielę, w niemal każdym polskim domu pani domu (względnie gospodarz), zabiera się za misterne gotowanie tej przepysznej, rodzinnej zupy.

Chociaż na razie nie wszyscy sobie z tego zdają sprawę, to właśnie rosół jest jedną z najbardziej wyraźnych polskich niedzielnych tradycji.

Jak Polacy gotują rosół?

Jedzony z obowiązkowym makaronem zwykle w okolicach południa, w wielu domach zaraz po powrocie z kościoła.

Zobacz także:

Wczesne podawanie rosołu wiąże się z koniecznością odpowiednio wczesnego wstania z łóżka przez gotującego.

Nie od dziś wiadomo, że chcąc otrzymać przepyszny, aromatyczny, głęboki wywar, trzeba gotować go na małym ogniu przez ok. 3 godziny.

Złocista zupa nie ma prawa udać się bez doboru odpowiedniego kawałka mięsa. Musi to być oczywiście tłusty drób, najlepiej z wiejskiego chowu.

Niektórzy dodają do swojej zupy kawałki także innego rodzaju mięsa. Zwykle jest to niewielki rąbek wołowiny, który nadaje zupie bardziej wyraźnego aromatu.

Czy powinno się dodawać czosnek do rosołu?

To jednak nie wszystko. Pozostają jeszcze warzywa i przyprawy. Obie te kategorie łączy właściwie niepozorny czosnek.

Z jednej strony jest przecież warzywem, z drugiej zaś odpowiada głównie za ostry smak zupy. Zwłaszcza, gdy dodaje się go pod sam koniec gotowania.

Niektórzy tradycjonaliści zaklinają się, że dodawanie czosnku do rosołu zakrawa na profanację. Czy rzeczywiście to niewinne warzywko może poczynić aż tyle złego w zwykłej zupie?

Moglibyśmy z tym polemizować. Ostatecznie czosnek nie jest w stanie przyćmić mięsnego smaku rosołu, a także nawet wybić się na pierwszy plan przed dodaną zieloną pietruszkę czy lubczyk.

Dlatego też dodanie czosnku do rosołu nie musi koniecznie skończyć się tragedią i buntem domowników.

Kiedy dodawać czosnek do rosołu?

Jesteśmy przekonani, że część z nich może czosnku w zupie nawet nie wyczuć! Oczywiście pod warunkiem, że nie dodacie do zupy kilku główek…

Jak już wspominaliśmy, ważny jest moment dodania czosnku do zupy. Jak wiadomo, inne właściwości smakowe ma czosnek po długiej obróbce cieplnej, np. po przysmażeniu, a inne po długim gotowaniu.

Wybór należy do was. Jeżeli chcecie nieco podostrzyć smak rosołu, dodajcie czosnek na kilkanaście minut przed końcem gotowania.

Jeśli zaś wolicie łagodny rosół, a czosnek ma jedynie podkreślić odrobinę smak zupy, dodajcie go razem z pozostałymi warzywami.

W tym celu należy obrać go i wrzucić w postaci ząbków, których potem nie należy podawać domownikom na talerzu.

Jeśli dodajcie czosnek w celu podostrzenia potrawy, możecie skroić obrany czosnek na cieniutkie plasterki.