Zupa krem, kalafior zapiekany, a nawet kotlety z kalafiora – to warzywo ma naprawdę wiele zastosowań w kuchni.

Niemniej jednak wciąż najchętniej polskie gospodynie domowe gotują go po prostu w wodzie i podają jako dodatek do drugiego dania.

Nie byłoby kalafiora na polskich stołach, gdyby nie jedna kobieta, mocno zasłużona dla polskiej historii i dla naszych kulinariów. Chodzi oczywiście o Bonę Sforzę. Żona króla Zygmunta I Starego sprowadziła do Polski ze słonecznej Italii także i to pyszne warzywo.

Zwykle taki kalafior podawany jest z bułką tartą podsmażoną z masłem lub z innym tłuszczem, np. ze smalcem ze skwarkami.

Zobacz także:

Cenne mikroelementy i nie tylko

Słyszeliście o tym, że kalafior należy do najbardziej zdrowych warzyw? To wspaniałe, dietetyczne warzywo zawiera w swoim składzie pół tablicy Mendelejewa.

Wśród tych pierwiastków znajdują się same potrzebne człowiekowi mikroelementy – sód, potas, magnez, mangan, wapń, żelazo, cynk, fosfor, miedź. Do tego jeszcze cała gama witamin i innych cennych związków. Brzmi wspaniale, ale wiele osób po prostu nie może znieść nieprzyjemnego, charakterystycznego zapachu gotującego się kalafiora.

Jego przyczyną są zawarte w kalafiorze olejki eteryczne. To one właśnie powodują uwalnianie do powietrza związków siarki. Te z kolei są bezpośrednim źródłem nieprzyjemnego zapachu. Te same substancje znajdują się również w innych warzywach, ale w innych proporcjach. Mówimy tu m.in. o kapuście i brokułach.

Jak zniwelować zapach kalafiora?

Jak zniwelować nieprzyjemny zapach podczas gotowania kalafiora? Mamy na to sposoby.

Jednym z nich jest dodanie do garnka z gotującym się kalafiorem łyżeczki sody. Biały proszek sprawi, że za jednym zamachem usuniemy nieprzyjemny zapach, a dodatkowo warzywo będzie miało piękny, biały, jasny wygląd.

Inną metodą na poradzenie sobie z cuchnącym zapachem w kuchni podczas gotowania tego warzywa jest dodanie liści laurowych i kwasku cytrynowego do wody. Zmienią co prawda one nieco smak warzywa, ale na pewno nie na minus. Spróbujcie jednej i drugiej metody i sami oceńcie, która lepiej wam pasuje.

Oprócz tego, w czasie gotowania nieprzyjemnie pachnących warzyw, czyli nie tylko kalafiora, ale i kapusty, brukselki czy brokułu, trzeba po prostu zadbać o odpowiednie wywietrzenie kuchni. Właściwa cyrkulacja powietrza, czyli otwarte okno i swobodny przepływ powietrza być może zwolni was z obowiązku dodawania do gotującego się kalafiora jakichkolwiek dodatków.

Dzięki tym wszystkim zabiegom będziecie mogli cieszyć się wyjątkowymi zaletami kalafiora, czyli jego smakiem i wartościami odżywczymi. A problem nieprzyjemnego zapachu zniknie raz na zawsze!