Próbujecie zrzucić kilka zbędnych kilogramów, pijąc smoothie i inne koktajle owocowo-warzywne? Okazuje się, że może to być droga donikąd… Zielony nieraz kolor podobno przecież zdrowych shake’ów nie czyni ich do końca zdrowymi.

Dlaczego smoothie i koktajle owocowo-warzywne są kaloryczne?

Na czym polega problem ze smoothie? Nieco upraszczając sprawę, można powiedzieć, że cały ich problem tkwi w cukrze pochodzącym z miksowanych i blendowanych owoców. A nie od dziś wiadomo, że fruktoza, czyli cukier z owoców także nie jest składnikiem odżywczym, który można spożywać bez żadnych ograniczeń.

Osoby odchudzające się mają tendencję do picia smoothie w zbyt dużych ilościach. Dlaczego? Wszystko przez aureolę prozdrowotności spowijająca te warzywno-owocowe koktajle. Tymczasem ciągle żywe jest stare lekarskie prawidło, mówiące o tym, że wszystko w zbyt dużych dawkach może okazać się trucizną.

Dlaczego ludzie mają tendencję do picia dużych ilości smoothie?

Co sprawia, że ludzie piją tak duże porcje smoothie? Eksperci zwracają tutaj uwagę na bardzo prozaiczną sprawę. Otóż picie i przełykanie zmiksowanych warzyw i owoców jest o wiele szybsze od konsumowania całych owoców – w tym przypadku jedzący musi „poświęcić” czas na przeżuwanie.

Zobacz także:

Te niewielkie różnice czasowe mają jednak ogromny wpływ na to, jak odbiera przyjęty posiłek ludzki mózg – sygnał o nasyceniu się trafia do głów pijących smoothie i inne koktajle o wiele później, niż w przypadku jedzenia całych warzyw i owoców.

Oprócz tego, na wolniejsze „najadanie” się koktajlami i smoothie działa rozdrobnienie zawartego w całych owocach błonnika. Co prawda, błonnik po zmiksowaniu świeżych warzyw i owoców nie wyparowuje z blendera, ale staje się mniej wartościowy jako coś w rodzaju osłony, blokującej zbyt szybkie wchłanianie cukrów.

Jakich smoothie należy się wystrzegać?

Najgorszymi smoothie mogą okazać się te kupowane przez odchudzających się w sklepach. Producenci często pod płaszczykiem sprzedawani produktu prozdrowotnego szpikują swoje napoje ogromnymi ilościami dodatkowych cukrów i innych niepotrzebnych składników, takich jak specjalne owocowe bazy i półprodukty.

Koktajle warzywno-owocowe nie muszą być wyrzucone przez was z menu, ale warto spożywać je z głową i z umiarem. Odchudzanie się powinno być z kolei procesem zaplanowanym „na nuty” pod kontrolą dietetyków i lekarzy. Tylko takie podejście zapewni oczekiwane rezultaty, choćby bez nieszczęsnego efektu jo-jo.

Źródło: nytimes.com