Kotlety schabowe tłuczek
Adobe Stock
Newsy

Czym rozbić schabowego, gdy nie macie tłuczka? Ta metoda jest prosta i genialna    

Spryt to nieodłączny atrybut sprawnego kucharza i sprawnej gospodyni domowej. Przydaje się np. w obliczu braku tłuczka do kotletów schabowych.
Hubert Rój
luty 02, 2021

Ten problem znają dobrze studenci, osoby często zmieniające lokum, czy też po prostu zapominalscy. A więc: jak rozbić schabowe bez tłuczka?

Przygotowanie kotletów schabowych w warunkach „polowych” lub „partyzanckich”, wcale nie musi być niemożliwe.

Oczywiście, niczym tak dobrze nie ubijecie kotletów, jak kratkowanym tłuczkiem. Ten nie tylko rozpłaszcza powierzchnię mięsa, ale dość mocno zmienia strukturę schabu.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Na wypadek braku tłuczka

Właśnie stąd na nowoczesnych tłuczkach do mięsa znajdziecie dwie końcówki. Jedna z nich, właśnie ta kratkowana, służy do zmiękczania schabu wieprzowego.

Z kolei druga, ta z podłużnymi paskami, przydaje się do ubijania mięsa o innej strukturze – np. wołowiny lub karkówki.

Powoli do lamusa odchodzą stare tłuczki, które pamiętacie jeszcze z czasów PRL-u. Z jednej strony kratka, a z drugiej niemal zawsze tępy tasak do odkrajania kawałków.

Tłuczek
Adobe Stock

Wróćmy teraz do głównego tematu naszych dzisiejszych rozważań. Jak więc rozbić mięso na schabowe bez tłuczka do mięsa?

Kulinarni spryciarze próbowali w tym zakresie wielu już rozwiązań. Wśród nich królują np. te z wykorzystaniem deski do krojenia.

Zamiast układać na niej kotlety, niektórzy uderzają tą właśnie deską w mięso, spłaszczając powierzchnię kotleta.

Metoda niezbyt praktyczna, ale w kryzysowych sytuacjach rzeczywiście może zadziałać. Pamiętajcie jedynie o tym, by mięso umieścić wcześniej w foliowym worku.

Zobacz także

Dzięki temu unikniecie zabrudzenia całej kuchni przez opadające z mięsa małe kawałki.

Inną ratunkową pomocą podczas ubijania kotletów, może okazać się butelka z wodą. Będzie to niezbyt wygodne, ale w końcu powinno przynieść zamierzony efekt.

Bezpiecznie i skutecznie

Zamiast nietypowych kombinacji z butelką i deską, my proponujemy inny sposób. Będzie on przypominał te powyższe, ale okaże się znacznie skuteczniejszy.

Chodzi o użycie wałka do ciasta. Plaster mięsa wieprzowego zawińcie w foliowy woreczek, a następnie umieśćcie go na desce do krojenia.

Za pomocą wałka uderzajcie w powierzchnię mięsa, do momentu aż uzyskacie odpowiedni kształt kotleta schabowego.

A potem? Potem pozostaje doprawić kotlety, obtoczyć w klasycznej panierce z jajka, mąki i bułki tartej, usmażyć na dobrym, rozgrzanym tłuszczu i cieszyć się smakowitym obiadem!

Jak widać, dla chcącego nic trudnego! Oczywiście polecamy jednak w pierwszej kolejności użycie do rozbijania kotletów tradycyjnego tłuczka. 

To właśnie on sprawi, że mięso będzie miało charakterystyczną strukturę ze swojego rodzaju dołkami. 

               

Komentarze