Mało kto jednak wie, że z botanicznego punktu widzenia rosnące w tropikach słodkie, mączyste i kremowe banany to… jagody.

Żeby było jeszcze ciekawiej, zdradzimy wam, że ich międzynarodowa nazwa pochodzi z języka arabskiego, w którym określenie „banan” oznacza po prostu palec. I choć w czasach zamierzchłego PRL-u były synonimem dobrobytu, dzisiaj na nikim nie robią już większego wrażenia.

W jaki sposób jeść banany?

Banany stały się elementem codziennego krajobrazu. Bezrefleksyjnie i bez specjalnego namysłu jemy je na śniadanie, na podwieczorek, dodajemy je do wielu ciast i deserów.

Jednak na pewno zdarzyło się wam kiedyś pomyśleć o tym, po co te owoce mają pod skórką białe, podłużne włókna.

Zobacz także:

Wielu z obrzydzeniem wyrzuca je do kosza, inni nawet nie zwracają na nie uwagę. Jeśli zastanawialiście się, czy te nietypowe nitki można jeść, to dobrze trafiliście.

Zanim odpowiemy wam na to pytanie, postaramy się jednak odpowiedzieć, czym są wspomniane włókna.

[content:0_3776,0_3867:undefined]

Czy można jeść białe włókna wokół banana?

Białe nitki pod skórką banana to nic innego jak wiązki przewodzące. Pod tą dość tajemniczą nazwą kryje się część banana, która ma za zadanie rozprowadzać po owocu substancje odżywcze.

Same w sobie wiązki przewodzące, czy jak kto woli białe włókna, są niezwykle cennym źródłem jakże potrzebnego ludzkiemu organizmowi błonnika.

Co więcej, jedzenie białych nitek absolutnie niczym nie grozi. Wnioski? Można, a nawet trzeba je jeść razem z owocem! Nie zaprzątajcie sobie głowy ich odrywaniem następnym razem.

Jedząc banany należy pamiętać jednak o umiarze. Niektórzy dietetycy uważają, że nie powinno się przekraczać dawki 3 bananów dziennie, choć znane są przypadki osób, które korzystają z radykalnej diety bananowej.