Tatar tworzony jest z surowego mięsa wołowego lub wieprzowego. Serwuje się go z surowym jajkiem i cebulką, dlatego jest to danie, które musi być przygotowane z idealnie przechowywanych składników. Surowe mięso czy jajko mogą stanowić wielkie zagrożenie dla zdrowia, warto więc na nie uważać.

Czy tatar jest bezpieczny dla zdrowia?

Tatar wieprzowy jest na pewno tańszy w przygotowaniu niż wołowy, ale jeden i drugi typ mięsa może być siedliskiem bakterii takich jak Listeria, Salmonella, Campylobcater czy E. coli.

W surowym mięsie mogą się także znajdować pasożyty takie jak włosień kręty czy tasiemiec. Choroby te mogą być niezwykle poważne w skutkach i na stałe wpłynąć na niesprawność układu pokarmowego.

Bezpieczny tatar to taki stworzony z wysokiej jakości, świeżego (!) mięsa ze sprawdzonego źródła, a także bezpiecznie przechowywany w chłodzie i spożywany wkrótce po wyjęciu z lodówki. Sięganie po gotowe tatary paczkowane nie jest dobrym pomysłem – na pewno nie są one świeże, dlatego istnieje większe ryzyko, że zawierają szkodliwe bakterie.

Zobacz także:

Jakie mięso na tatar?

Przygotowując tatara samodzielnie w domu należy upewnić się, że kupujecie mięso od sprawdzonego sprzedawcy. Warto wydać na nie odrobinę więcej w dobrych delikatesach czy lokalnym sklepie mięsnym niż decydować się na masowo paczkowane mięso z sieciowego supermarketu.

Mięso na tatar powinno zostać zmielone już w domu, nie w sklepie – macie wtedy gwarancję, że jest to w 100 proc. czysty kawałek mięsa, który zakupiliście, bez domieszki innych (być może tańszych albo gorszej jakości rodzajów). Mięso na tatara powinno być stale przechowywane w lodówce. Czas, który spędzi poza nią to wyłącznie moment jego przygotowania oraz podania. Siekanie surowego mięsa nie powinno się odbywać na drewnianej desce do krojenia, w którą z łatwością wnikną resztki.

Warto pamiętać, aby nie serwować tatara z długim wyprzedzeniem – nie powinien leżeć na stole w temperaturze pokojowej aż do momentu, kiedy będzie spożywany. Z tego powodu również należy uważać na tatary serwowane na weselach – przystawki, którymi zastawiane są stoły mogą stać przez kilka godzin w cieple, co sprzyja rozwojowi bakterii.

Źródło: shareinfo.pl