Drewniana deska to inwestycja na lata, o ile o nią dbacie oczywiście. Bowiem nie ulega wątpliwości, że wykonana z tego materiału bije na głowę zarówno te plastikowe, jak i szklane. Niewielu wie, że drewno ma właściwości pozwalające na zasklepianie drobnych nacięć, nie tępi noży, ale również może służyć jako podkładka pod gorące naczynia.

Warto również wspomnieć, że drewno wykazuje naturalne właściwości bakteriobójcze. Wykonane z niego deski będą więc najbezpieczniejsze dla waszego zdrowia. Haczyk polega jednak na tym, że wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji. Tylko wtedy naprawdę docenicie jej funkcjonalność.

Wady drewnianej deski do krojenia

Przede wszystkim drewniane deski bardzo łatwo wchłaniają wodę, która może przenikać do głębszych warstw drewna i powodować namnażanie się bakterii. Należy również wspomnieć, że tego typu przedmioty bardzo łatwo się odbarwiają i przesiąkają zapachami, a mimo to nie można ich myć w zmywarce. Jak więc postępować? Wyjaśniamy.

Jak można zaimpregnować deskę do krojenia?

Zanim zaczniecie korzystać z nowo zakupionej, drewnianej deski musicie ją najpierw zaimpregnować. Zabieg ten spowoduje zamknięcie porów drewna, a co za tym idzie, zmniejszy wchłanianie brudu i bakterii.

Zobacz także:

Sprawa jest dziecinnie prosta. Wystarczy, że natłuścicie powierzchnię deski dowolnym olejem jadalnym, na przykład rzepakowym, słonecznikowym lub oliwą z oliwek, a następnie umyjecie ją w gorącej wodzie i odstawicie do całkowitego wyschnięcia (całość powtórzcie). Czynność powinniście wykonywać raz w tygodniu lub co najmniej 2 razy w miesiącu.

Jak prawidłowo wyczyścić drewnianą deskę?

Jeśli wasza deska została odpowiednio zaimpregnowana powinniście też wiedzieć, jak ją czyścić. Przede wszystkim unikajcie długiego moczenia jej w wodzie – w ten sposób drewno zacznie rozsychać i pękać. Jeśli nie wymaga tego sytuacja, trzymajcie ją z dala od tego typu płynów. 

Zdarzają się jednak, że pokrojone warzywa, szczególnie papryka i buraki, odbarwią deskę. W takiej sytuacji powinniście ją najpierw umyć, a następnie zanurzyć w occie jabłkowym lub roztworze z sody oczyszczonej i pozostawić na całą noc. Następnego dnia będzie jak nowa!

Z racji, że drewno niesamowicie wchłania zapachy, pokrojoną na nim cebulę lub czosnek będzie czuć jeszcze przez wiele dni. W takiej sytuacji najlepiej będzie sięgnąć po cytrynę. Przekrojony na pół i wtarty w deskę cytrus pomoże wam uniknąć problemu.

Źródło: gotujmy