Rosół od lat niezmiennie króluje na niedzielnych stołach Polaków. Przepis na rosół jest jeden, ale każdy ma trochę inny sposób przygotowania tej klasycznej zupy. Przygotowując rosół, od zawsze wrzucacie do garnka mięso i mieszankę warzyw oraz przyprawy i gotujecie je po prostu przez jakiś czas? Jeśli to robicie, nie wykorzystujecie potencjału waszego rosołu! 

Rosół to tradycja na polskich stołach

Każdy z was na pewno pamięta rosół z dzieciństwa. Ten kultowy bulion warzywno-mięsny jest znany naszym przodkom już od setek lat! Przepis na rosół został opublikowany już w pierwszej książce kucharskiej, wydanej w Polsce, która pochodzi z 1682 roku!

Rosół bez wątpienia można nazwać jedną z narodowych potraw polskich. Pachnący i aromatyczny rosół idealnie sprawdza się na weekendowy obiad, ale też w trakcie różnorodnych uroczystości. Wyobrażacie sobie wesele bez rosołu?

Jakie warzywa do rosołu?

Na pewno do swojego rosołu dodajecie:

Zobacz także:

  • marchewkę,
  • pietruszkę,
  • seler,
  • kawałek pora,
  • ziele angielskie.

To tradycyjna receptura na rosół. Jeśli jesteście bardziej wtajemniczeni, może dodajecie do tej zupy też:

Każdy z tych składników nadaje wyjątkowego smaku rosołowi. Jeśli chcecie przygotować naprawdę aromatyczny rosół, liczą się jednak nie tylko wykorzystane składniki i ich jakość, ale też kolejność dodawania ich do wywaru.

Pachnący rosół: te warzywa dodajcie na koniec

Jeśli marzy wam się rosół o naprawdę aromatycznym zapachu i chcecie zachwycić bliskich udoskonaloną recepturą na ten klasyczny wywar mięsno-warzywny, posłuchajcie naszej rady. Do swojego rosołu dodajcie koniecznie natkę pietruszki i lubczyk. Zróbcie to jednak dopiero pod koniec gotowania! Dlaczego? Dzięki temu zabiegowi, lubczyk i natka pietruszki nie rozgotują się i nie utracą swojego zapachu.

Natka pietruszki i lubczyk to typowo polskie dodatki. Te składniki odpowiadają za unikatowy zapach i aromat rosołu. Niektórzy, próbując opisać zapach lubczyku, mówią, że „pachnie jak rosół”. To najlepsze potwierdzenie, że dodanie lubczyku i natki pietruszki do rosołu wpływa bardzo korzystnie na jego zapach i smak potrawy. Z powodzeniem zastąpią maggi. Jeśli nie próbowaliście jeszcze nigdy przygotować rosołu w ten sposób, bardzo wiele przed wami.

Smak i aromat przygotowanych potraw

To, że przygotowana przez was potrawa będzie pyszna, to wbrew pozorom nie tylko zasługa jej smaku. Na aromat potrawy równie mocno składa się jej smak, jak i jej zapach!

Dobrze wiecie, że podczas przeziębienia jedzenie nie smakuje tak samo dobrze. To między innymi przez zatkany nos i częściową utratę węchu! Przy spożywaniu posiłku, zmysł smaku i zapachu uzupełniają się i razem wpływają na ogólny odbiór danej potrawy. Pamiętajcie o tym, kiedy następny raz będziecie przygotowywać rosół. Na jego zapach wpływa przede wszystkim kolejność dodawanych składników.