Dzisiaj na warsztat weźmiemy najczęstszy błąd popełniany podczas przygotowywania kotletów mielonych. Kiedy domownicy już ostrzą sobie zęby na wasze mielone, nagle na patelni dochodzi do małej awarii – kotlety rozpadają się na małe kawałki.

W takich sytuacjach na ratunek jest już zwykle za późno. Kotlety smaży się przecież w dużych ilościach, wykładając je od razu na rozgrzanym tłuszczu. Kiedy trafi wam się taka przykra wpadka, nie popadajcie w panikę. Nieudane kotlety można w mig przerobić na bazę do mięsnego sosu.

Tak właśnie podsmażone mięso świetnie nada się do przygotowania przepysznego sosu bolońskiego z dodatkiem przecieru pomidorowego.

Babcine sztuczki na kotlety mielone

Zostawmy na razie sos i wróćmy do kotletów. Teraz skupmy się na tym, jak przygotowywać kotlety mielone, by w przyszłości uniknąć ich rozpadania. Zacznijmy od wyboru mięsa. Jeśli w kupionym przez was mięsie jest dużo wody, trzeba uciec się do sztuczek z zagęszczeniem mięsnej masy.

Zobacz także:

Czasem zdarza się, że tańsze mięso, które kupiliście w zamkniętym pudełku jest po prostu zbyt wodniste. To prosta droga to rozpadnięcia się kotletów podczas smażenia. Nie pozostaje nic innego jak skorzystać ze starego babcinego triku z pomocą namoczonej w mleku lub w wodzie bułki. Przed dodaniem jej do mięsa, wyciśnijcie z niej nadmiar wilgoci, a potem wszystko dokładnie razem wymieszajcie.

Inną opcją jest dosypanie do mięsa bułki tartej lub nawet kaszy manny. Nie możecie zapomnieć także o jajku, które ma za zadanie wiązać kotlety w jednolite formy.

Jakie mięso wybrać do smażenia kotletów mielonych?

Jeśli stosujecie się do tych podstawowych zasad podczas przygotowania kotletów, a problem rozpadającego się mięsa na patelni nie mija, trzeba szukać rozwiązania gdzie indziej.

Może nim być wybór innego rodzaju mięsa. Kotlety nie mają prawa się udać, jeżeli mięso do nich użyte będzie za chude. Jeśli poprosicie w sklepie mięsnym o zmielenie szynki wieprzowej i wykorzystacie ją na kotlety, wasza praca może pójść na marne. Nie wspomnimy nawet o jeszcze chudszym schabie. Przy wyborze takiego mięsa, nie ma innego wyjścia – trzeba dodać do masy mięsnej nieco tłuszczu, np. smalcu.

Na koniec kwestia smażenia. Mielone mogą zacząć się rozpadać wtedy, gdy włożycie je na jeszcze nierozgrzany tłuszcz. Trzeba więc dopilnować, by olej lub smalec, na którym smażycie swoje kotlety miał odpowiednią temperaturę.