Pierogi to chyba najbardziej rozpoznawalna polska potrawa obecnie na świecie. Ich popularność nie zna granic. Szczególnie lubiane są pierogi w Stanach Zjednoczonych. Tam skutecznie rozpropagowali je Polonusi z Chicago i innych polskich skupisk.

Niezależnie od tego, nie mamy wątpliwości co do jednego. Najlepsze pierogi to te, przygotowane w rodzinnym domu przez mamę.

Jak przyrządzić dobre ciasto na pierogi?

O farszu na pierogi nie ma co długo się rozwodzić. Dobry, świeży ser biały i ugotowane na puree ziemniaki z dodatkiem soli i pieprzu.

Jeśli jednak nie macie ochoty na pierogi ruskie, do usług polecają się inne pierogi. A wśród nich:

Zobacz także:

  • pierogi z mięsem
  • pierogi z kapustą i grzybami
  • pierogi z jagodami
  • pierogi z truskawkami
  • pierogi z jabłkami
  • pierogi z soczewicą
  • i cała masa innych rodzajów!

Jaki jest naszych mam na udane ciasto na pierogi? Kluczem do sukcesu jest użycie gorącej wody lub mleka podczas zagniatania ciasta.

Pierogi udadzą się tylko na tak właśnie przygotowanym cieście zaparzanym. Uważajcie tylko, by nie poparzyć sobie rąk! Ciasto na bazie mąki i gorącej wody już gotowe i wyrobione. Wtedy pozostaje odkrajać po jednym kawałku i rozwałkowywać ciasto na stolnicy.

Dlaczego ciasto na pierogi nie chce się rozwałkować?

I tutaj czasami zaczynają się schody. Dlaczego ciasto na pierogi rozwałkowuje się aż tak trudno? Spieszymy z odpowiedzią.

Za strukturę ciasta odpowiada zawarty w mące pszennej gluten. To właśnie od tej mieszaniny białek zależy, jaką konsystencję będzie miało ciasto.

Jeśli macie problem z rozwałkowaniem ciasta na pierogi, to znak, że nie udało się wam podczas jego wyrabiania uwolnić wspomnianego glutenu.

Jak rozwałkować ciasto na pierogi?

Zaprezentujemy wam jedną prostą sztuczkę na łatwe poradzenie sobie z ciastem na pierogi. Potrzebna będzie wam tylko jedna rzecz.

Przykrywacie swoje ciasto na pierogi ściereczką? Jeżeli nie możecie potem go rozwałkować, będziecie potrzebowali zamiast niej czegoś innego.

Chodzi o nagrzaną miskę metalową lub inny rodzaj pokrywki. Będzie wam ona potrzebna do przykrycia ciasta przed rozwałkowaniem. Ogrzane w ten sposób ciasto uwolni gluten i rozwałkuje się znacznie łatwiej. Spróbujcie sami w swojej kuchni!