Uprawa ziemniaków na wielką skalę zaczęła się na przełomie XVIII i XIX wieku. Niewielkie wymagania glebowe, duży plon i wartości odżywcze sprawiły, że poczciwe kartofle ratowały miliony ludzi od głodu.

O historii ziemniaka nieco dowiecie się z naszego innego artykułu, w którym pisaliśmy o jednej małej sztuczce podczas gotowania ziemniaków, o której mało kto słyszał… Ten artykuł znajdziecie klikając w ten link: KLIK!

Czy ziemniaki tuczą?

Pszenny kłos od dawna jest symbolem dobrobytu i pomyślności. Nie ma więc w tym przypadku, że ziemniak dorobił się nawet pomników…  Sława tych bulw ostatnimi czasy lekko przyblakła. Ziemniaki trafiły bowiem na czarną listę wśród osób dbających o linię.

Czy ziemniaki rzeczywiście są tak tuczące? Wbrew pozorom nie są tak kaloryczne jak produkty mączne, czyli na przykład makarony. Ziemniaki zawierają ponadto całkiem sporo korzystnych dla zdrowia mikroelementów.

Zobacz także:

Okazuje, się, że jedzą ziemniaki wcale tak łatwo nie przybierze się na wadze. Średniej wielkości ziemniak dostarcza człowiekowi około zaledwie 60 kcal. W porównaniu do makaronu czy ryżu kartofle wypadają znacznie lepiej. Woreczek ugotowanego ryżu odpowiada połowie kilograma gotowanych kartofli jeśli chodzi o kalorie!

Jak przygotowywać ziemniaki, by nie tuczyły? 

Tajemnica tkwi oczywiście w ilości spożywanych ziemniaków – podobnie jak w przypadku innych źródeł węglowodanów. W spożywaniu ziemniaków potrzebny jest więc umiar. Oprócz tego warto stosować się do kilku rad i przygotowywać ziemniaki w zdrowy sposób.

Oto kilka tego typu porad:

  • Wkładajmy ziemniaki do wrzącej wody, kiedy wybieramy tradycyjne gotowanie. Nie stracą w ten sposób tak dużo wartości odżywczych, jak w przypadku gotowania ziemniaków zalanych zimną wodą.
  • Jeżeli to możliwe, spożywajmy ziemniaki przygotowywane w mundurkach – pod skórką kryje się najwięcej cennych mikroelementów.
  • Unikajmy dodawania do ziemniaków tłuszczów, takich jak śmietana czy masło.
  • Zrezygnujmy z częstego jedzenia frytek i placków ziemniaczanych smażonych na głębokim tłuszczu. Najzdrowsze będą ziemniaki przygotowane w całości.
  • Warto spożywać wspomniane całe ziemniaki, zamiast puree, gdyż charakteryzują się one niższym indeksem glikemicznym. To z kolei przekłada się na niższy poziom cukru w we krwi. Dobrze wiedzą o tym osoby cierpiące na cukrzycę.