Wszyscy dobrze wiecie, że herbata i kawa z cukrem nie są zdrowe. Słodzenie napojów to nie jest dobry nawyk. Nawet jeśli dodajecie do nich mało cukru, zwiększacie kaloryczność takiego napoju i szkodzicie swojemu zdrowiu. Nie każdy lubi jednak pić herbatę bez cukru. Jest jakaś alternatywa?

Zdrowe zamienniki cukru do herbaty i kawy

Czy słyszeliście kiedyś o ksylitolu lub erytrolu? To nasze propozycje słodzików do herbaty lub kawy. Są one znacznie mniej kaloryczne, nie wpływają negatywnie na szkliwo i są prawie równie słodkie!

Właściwości ksylitolu

Ksylitol to cukier brzozowy, nie jest to w zasadzie cukier z chemicznego punktu widzenia. To substancja należąca do grupy polioli. Ksylitol ma prawie o połowę mniej kalorii, niż zwykły biały cukier. W 100 g ksylitolu znajdziecie ok. 240 kcal, jedna łyżeczka to więc zaledwie ok. 12 kcal. To naprawdę niewiele.

Jak smakuje ksylitol?

Ksylitol smakuje bardzo podobnie do cukru. Niektórzy mówią, że jest „chłodny” w smaku. Ciężko określić dokładnie ten smak, najlepiej sami spróbujcie. Ksylitol dodatkowo bardzo dobrze wpływa na zęby. To pod tym względem wręcz przeciwieństwo białego cukru. Ksylitol działa ochronnie na szkliwo zębów.

Zobacz także:

Właściwości erytrolu

Erytrol, znany też jako erytrytol, to „brak” ksylitolu. Kaloryczność erytrolu to około 0 kalorii! Nie jest on pod żadnym względem szkodliwy dla organizmu ludzkiego. Jeśli zaakceptujecie jego smak, stosujcie go zamiast cukru do herbaty, ale też do wypieków. Erytrol jest trochę mniej słodki niż cukier, by osiągnąć pożądaną słodycz herbaty, będziecie musieli dodać go do niej trochę więcej.

Gdzie kupić erytrol i ksylitol?

Wspomniane słodziki możecie kupić już prawie we wszystkich sklepach. Dostępne są nawet w Biedronce i Lidlu. Szukajcie nieprzezroczystych opakowań lub zapytajcie o nie sprzedawców. Niestety obydwa słodziki są droższe niż cukier. Dla zdrowia warto jednak go nimi zastąpić.

Niepożądane skutki ksylitolu i erytrolu

Obydwa słodziki mają niestety częsty jeden niepożądany skutek. Nie każdy będzie się po nich dobrze czuć. Niektóre osoby mogą mieć po nich lekką biegunkę. Zacznijcie od małych dawek, możecie zwiększać je, jeśli zobaczycie, że wasz organizm dobrze reaguje na napój słodzony ksylitolem i erytrolem.

Czytaj także: