Wiosna puka już do drzwi, a Wielki Post wchodzi w decydującą fazę. Co to wszystko oznacza?

Oprócz tego, że do utrzymania waszych wielkopostnych postanowień pozostało niewiele czasu, po prostu zbliżają się najważniejsze dla chrześcijan święta w ciągu całego roku.

Co prawda wciąż za bardziej efektowną uroczystość uchodzi Boże Narodzenie, ale Wielkanoc oprócz znaczenia ściśle duchowego, również jest pięknym, bogatym w ciekawe tradycje świętem.

Co włożyć do wielkanocnego koszyczka-święconki?

Jedną z nich jest tradycyjne święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Zanim jednak ksiądz za pomocą kropidła poświęci wasz koszyczek, należy własnoręcznie go przygotować i skompletować.

Zobacz także:

Co powinno znaleźć się w tradycyjnym wielkanocnym koszyczku? Sprawdźcie przygotowaną przez nas listę:

  1. Jaja – w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia. Jakie jajka włożyć do koszyczka? W pierwszej kolejności oczywiście pisanki i kraszanki.
    Wiele gospodyń do swojej święconki wkłada po prostu ugotowane poprzedniego dnia jajeczka w skorupkach lub nawet już bez nich.
  2. Baranek – kolejny symboliczny element święconki – jest to oczywiście wspomnienie zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
    Baranek dawniej wykonywany był z masła lub z pieczonego ciasta. Obecnie większość osób wybiera baranki z cukru zakupywane w sklepach lub też wykonane z tworzywa sztucznego z obowiązkową czerwoną chorągiewką.
  3. Sól – tradycyjnie sól dodawana do święconki jest symbolem ochrony przed zepsuciem.
  4. Pieprz – symbolizujący gorzkie zioła.
  5. Chleb – a więc podstawowy ludzki pokarm, będący znakiem dobrobytu i pomyślności.
  6. Chrzan – ostry smak chrzanu ma przypominać o męce i goryczy, jakiej doznał zamęczony na śmierć Jezus Chrystus
  7. Ciasta – babki i mazurki – są z kolei symbolem słodyczy i radości Zmartwychwstania Jezusa. Ponadto w wymiarze już ściśle ludzkim, są także pokazem umiejętności i zdolności danej pani domu.
  8. Wędlina ma z kolei przypominać dawną ofiarę Izraelitów, którą w święto Paschy składali oni z baranka. Katolicy do koszyczka wkładają zamiast baraniny zazwyczaj kiełbasę lub szynkę wieprzową.
  9. Ser – ma oznaczać naturalne połączenie żywiołu ludzkiego z żywiołem natury. Czasami zapomina się o tym elemencie święconki, ale obowiązkowo nie zapomnijcie o tym, by włożyć go do swojego koszyczka.
  10. Woda - niektórzy do koszyczków wkładają także małe flakoniki z wodą, która ma być symbolem odrodzenia i obmywającego z grzechu pierworodnego chrztu.

Czego nie wkładać święconki?

Zasadniczo skład święconki nie jest czymś ograniczonym, nie ma sztywnych ram.  Jeżeli nie macie pod ręką szynki, a przygotowaliście na święta wykwintną pieczeń – nie widzimy przeszkód, by to właśnie ją dodać do koszyczka.

Jednak lista pokarmów dodawanych do święconki nie jest też z gumy. Nie wkładajcie do niej jedzenia tam po prostu niepasującego – zachowajcie zdrowy rozsądek z szacunku do tradycji naszych przodków.

Zapomnijmy więc o czekoladowych zajączkach, rzecz jasna również o przedmiotach użytkowych, nienadających się do spożycia, a w szczególności o alkoholach.