Placki ze smażonej masy jajecznej jedzą na całym świecie w przeróżnych wariantach. U nas króluje omlet z małą domieszką mąki i dodatkami. A wśród nich na przykład szynka, ser żółty, pomidory – do wyboru do kolor. Omlet nabierze efektu „świeżości”, gdy dodacie do niego świeże zioła, np. pietruszkę.

Jak zrobić dobry omlet?

Przygotowanie omleta nie należy do najbardziej wymagających czynności. Wystarczy wymieszać dobrze jajka w naczyniu, doprawić, w razie chęci i potrzeby dodać nieco maki i smażyć.

Niektórzy dodają do swoich omletów także trochę mleka lub słodkiej śmietanki. W ten sposób to śniadaniowe danie stanie się jeszcze bardziej delikatne.

Schody zaczynają się przy przewracaniu omleta na patelni. Żeby nie napytać sobie biedy podczas gotowania, warto wybrać do smażenia dobrą patelnię z teflonową warstwą.

Zobacz także:

Patelnia i teflon to jednak nie wszystko. Omlet sam w końcu się nie przewróci. Do tego będziecie potrzebowali pokrywki lub talerza.

Z pokrywkami może być różnie. Część z nich nie ma gładkiej wewnętrznej powierzchni. W takim wypadku jajko może przywrzeć do śruby albo do innych wewnętrznych elementów.

Jak przewrócić omlet bez rozrywania?

Lepszym rozwiązaniem wydaje się więc duży płaski talerz. Gdy wasz jajeczny placek jest już gotowy od spodu i ładnie odchodzi od dna, przystąpcie do akcji.

Przykryjcie patelnię talerzem i zdecydowanym ruchem odwróćcie patelnię o 180 stopni. Omlet powinien wylądować na sekundę na talerzu.

Potem wystarczy wrzucić go na rozgrzaną patelnię jeszcze raz, tym razem z drugiej strony. W ten oto sposób uda wam się uzyskać idealny wygląd omleta bez poszarpanych fragmentów!

Na sam koniec będziecie mogli złożyć omlet delikatnie na pół, tak jak czynią to najlepsi szefowie kuchni. Smacznego!